Aktualności: Działania społeczne

1% ma moc

7 lutego 2022

W Stargardzie działa kilkanaście organizacji, którym można przekazać 1% naszego podatku. W całej Polsce każdego roku miliony osób pomaga w ten sposób potrzebującym. W okresie rozliczeń warto zwrócić uwagę zwłaszcza na fundacje i stowarzyszenia działające w naszym mieście. Choć nas nic to nie kosztuje, możemy realnie weprzeć ich podopiecznych.

Pieniądze w ramach 1% podatku mogą otrzymać tylko organizacje posiadające numer Krajowego Rejestru Sądowego. Listę OPP z naszego miasta wraz z numerami KRS można znaleźć tutaj. Zasady są niezmienne – w zeznaniu wystarczy wpisać nr KRS wybranej fundacji lub stowarzyszenia oraz kwotę (wartość 1% podatku), która zostanie przekazana na jej konto.

Po rozliczeniu PIT za 2021 r. warto wybrać się do Urzędu Miejskiego i wyrobić swoją Stargardzką Kartę Mieszkańca. Można to zrobić wygodnie i bez kolejek także w Ratuszu, Stargardzkim Centrum Kultury, Stargardzkim Centrum Nauki FILARY, AquaStar i Zintegrowanym Centrum Przesiadkowym. SKM ma już ponad 16 500 osób. Jej posiadacze korzystają z tańszych biletów MPK, wejściówek do kina, FILARÓW i SCK, a także dostają dodatkowe punkty podczas rekrutacji do przedszkoli i żłobka.

Więcej informacji o SKM tutaj. Warto pamiętać, że do 15.03. (wtorek) przy wyrabianiu karty można pokazać pierwszą stronę rozliczenia za 2020 r. Takie karty będą ważne przez rok – do 15.03.2023 r. Po 15.03.2022 r. SKM będą wydawane już tylko na podstawie rozliczenia za 2021 r.

Grafika: publicystyka.ngo.pl