Aktualności: Sprawy urzędowe

29. raz zasiedli do gry

12 listopada 2019

Kilkuset najlepszych brydżystów z całej Polski przyjechało do Stargardu, żeby wziąć udział w XXIX Memoriale Janiny Wielkoszewskiej. Miłośnicy gry w karty spotykają się na tym wydarzeniu już prawie od 30 lat. Zawsze rozgrywają kilka turniejów. W tym roku BUDIMEX Grand Prix Polski Par zdobyli Arkadiusz Jaranowski i Łukasz Frąckowiak z Instalko SBS 1 Międzyrzecz. Ten sam zespół triumfował też w Turnieju Par Grand Prix Polski.

Pierwsza edycja Memoriału odbyła się w 1991 r. Od tamtej pory przy stargardzkich stolikach zasiadło wielu wybitnych graczy. Wśród nich nie brakuje medalistów mistrzostw Polski, a także Europy i świata. Poziom zawodów zawsze jest wysoki. Tegoroczną odsłonę Memoriałowego Turnieju Par Cavendish zwyciężyli Jarosław Cieślak Dominik Filipowicz z GOLDBECK COMFORT SA AZS Wratislavia IV.

Turniej Par pamięci Mariana Skwirczyńskiego z sukcesem zakończyli Andrzej Kończak i Piotr Kazub z Wojewódzkiego Związku Brydża Sportowego w Łodzi. W Memoriałowych Teamach bezkonkurencyjni byli Tadeusz Kaczanowski, Ryszard Pałasz, Piotr Walczak i Marek Witek.

Brydż sportowy to gra karciana, w której wynik osiągnięty w danym rozdaniu jest porównywalny z wynikami osiągniętymi przez innych graczy rozgrywających to samo rozdanie z tym samym układem kart. Dzięki temu ograniczony jest element przypadkowości związany z rozkładem kat na rzecz umiejętności graczy. W brydżu sportowym każde rozdanie stanowi odrębną część i jest rozliczane indywidualnie.

Listopadowe wydarzenie jest okazją do wspomnienia Janiny Wielkoszewskiej – miłośniczki i propagatorki brydża sportowego. W swoim dorobku ma liczne zawody brydżowe przeprowadzane w naszym mieście. Organizatorem XXIX Memoriału Janiny Wielkoszewskiej było Stargardzkie Stowarzyszenie Miłośników Brydża Sportowego „Brydż – Star”. Członkowie regularnie wspominają wybitnych zawodników z naszego miasta. Od 7 lat odbywa się też Memoriał Jana Chojankowskiego – Mistrza Krajowego i zdobywcy Złotej Odznaki Polskiego Związku Brydża Sportowego.

Zdjęcia: Tadeusz Surma