Aktualności: Sprawy urzędowe

3 maja – wracamy do świętowania

29 kwietnia 2022

Pokaz sprzętu wojskowego, defilada, koncert i tradycyjna grochówka – po przerwie związanej z pandemią znów będziemy wspólnie obchodzić Święto Narodowe Trzeciego Maja. To wyjątkowy dzień dla wszystkich Polaków. Już po raz 231. wspominamy rocznicę uchwalenia naszej konstytucji – pierwszej w Europie i drugiej na świecie.

W wtorek (3.05.) od 10:00 na Rynku Staromiejskim będzie można oglądać sprzęt wojskowy. W naszym mieście oficjalne świętowanie rozpocznie się o 10:30. Wtedy pod pomnikiem „Stargardzianie Ojczyźnie – w setną rocznicę odzyskania niepodległości” zostaną złożone symboliczne, biało-czerwone kwiaty.

O 11:00 w kolegiacie zaplanowano uroczystą mszę świętą w intencji Ojczyzny. Po nabożeństwie – około 12:30 – na Rynku rozpocznie się apel wojskowy. Będzie również apel pamięci, salwa honorowa i defilada. Po wszystkim warto przyjść na poczęstunek – tradycyjną grochówkę.

O 17:00 w Stargardzkim Centrum Kultury „Artur Haftman gra polskich mistrzów”. Są jeszcze bilety na koncert fortepianowy wybitnego stargardzianina. Wejściówki do kupienia online – tutaj albo w kasie kina SCK (czynna codziennie od 11:00).

Jeszcze przed oficjalnymi obchodami święta Konstytucji 3 Maja można wziąć udział w „Biesiadzie Narodowej”. Wydarzenie organizowane przez Stowarzyszenie Polski Klub Patriotyczny odbędzie się w poniedziałek (2.05.) o 17:00 w Domu Kultury Kolejarza. Wstęp wolny.

***

Ważna informacja dla kierowców

3.05. (wtorek) od 7:00 do 16:00 zamknięte zostaną ulice: Kramarska, Mariacka oraz fragment ul. Grodzkiej – miejsca postojowe na skrzyżowaniu z ul. Mieszka I. Niedostępny będzie także parking pomiędzy Ratuszem a kościołem NMP Królowej Świata.

Obchody Święta Konstytucji uświetni defilada oraz pokaz sprzętu wojskowego. Z tego powodu kierowcy są proszeni o wcześniejsze przestawienie samochodów z parkingów na ul. Kramarskiej, przy Aptece Staromiejskiej oraz za Ratuszem.