Aktualności: Kultura

Anioły czuwają nad miastem

9 grudnia 2021

Święta Bożego Narodzenia coraz bliżej. W całym Stargardzie pojawiły się już iluminacje, które jak co roku zachwycają mieszkańców i gości. Kolejna – tradycyjna i jednocześnie wyjątkowa – dekoracja stanęła w holu Urzędu Miejskiego przy ul. S. Czarnieckiego 17. Na parterze, tuż obok Biura Obsługi Klienta, można podziwiać szopkę bożonarodzeniową w wykonaniu dzieci z Pracowni Ceramiki i Rzeźby Młodzieżowego Domu Kultury.

Co roku instalację „Jezus narodził się w Stargardzie” wzbogaca nowy element. Tym razem można zobaczyć bryłę kościoła pw. św. Jana. To symboliczne upamiętnienie pionierów – duszpasterzy z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej – którzy w 1945 r. odprawili pierwszą pasterkę w historii powojennego Stargardu.

W szopce znalazły się też doskonale znane elementy: Brama Młyńska oraz Brama Wałowa. Nad każdym zabytkiem czuwa anioł lub Święta Rodzina. Warto uważnie przyjrzeć się zwłaszcza dużej Bramie Młyńskiej, która stoi w samym centrum szopki. To stała część ekspozycji. Maryi i małemu Jezusowi towarzyszy tam św. Józef grający na kontrabasie – jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów szopki.

Po raz pierwszy instalacja pojawiła się w UM w 2014 r. Pomysłodawczynią jest Teresa Babińska – artystka i nauczycielka. Wszystkie elementy wykonali jej uzdolnieni podopieczni z MDK. Tegoroczną ekspozycję można oglądać w urzędzie do Święta Trzech Króli (6.01.). Najnowsze elementy są również do zobaczenia w sali kominkowej MDK (ul. Portowa 3) i w kościele pw. św. Jana.

Zdjęcia: UM w Stargardzie