Strona głównaWpisyKulturaBalladyna w plenerze

Aktualności: Kultura

Balladyna w plenerze

3 września 2020

Przed nami kolejna edycja Narodowego Czytania Arcydzieł Literatury Polskiej. Już po raz dziewiąty w całym kraju rozbrzmiewać będzie jeden z klasycznych utworów – w tym roku to „Balladyna” J. Słowackiego. W naszym mieście miłośnicy literatury spotkają się w sobotę (5.09.) o 11:00 na terenie zielonym w pobliżu tymczasowej siedziby Książnicy Stargardzkiej (ul. Wojska Polskiego 3).

Do Narodowego Czytania mogą dołączyć wszyscy chętni. Dorośli stargardzianie przypomną sobie utwór omawiany przed laty w szkole, a nieco młodsi mieszkańcy poznają historię dwóch sióstr. „Balladyna” to opowieść o miłości, żądzy władzy i zdradzie. W dramacie nie brakuje również elementów świata fantastycznego, co nadaje mu wyjątkowy, ponadczasowy charakter i nastrój, oczarowujący czytelników od ponad 180 lat.

Tegoroczną odsłonę Narodowego Czytania zaplanowano na sobotę (5.09.). Akcja jest organizowana od 2012 r. z inicjatywy Prezydenta RP. Każdego roku odbywa się w setkach miejsc – zarówno w Polsce, jak i za granicą. Każda kolejna edycja to również inne dzieło. Czytano już m.in. „Lalkę” B. Prusa, „Wesele” S. Wyspiańskiego i „Pana Tadeusza” A. Mickiewicza. W ubiegłym roku na tapet wzięto najbardziej znane nowele, a 9. Narodowe Czytanie przypomni „Balladynę” J. Słowackiego.

Zdjęcie: Książnica Stargardzka