Strona głównaWpisyDziałania społeczneBędzie pogotowie kryzysowe

Aktualności: Działania społeczne

Będzie pogotowie kryzysowe

24 września 2020

Prezydent Rafał Zając podpisał trzy listy intencyjne. Tym samym w pomieszczeniach należących do miasta prowadzona będzie działalność bardzo przydatna stargardzianom. Powiat stargardzki uruchomi Regionalne Pogotowie Kryzysowe. Oddział Krajowego Towarzystwa Autyzmu ruszy z przedszkolem specjalnym dla dzieci najbardziej potrzebujących wsparcia. Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną podniesie jakość pracy przy porządkowaniu parków i pielęgnacji zieleni.

– Od lat wspieramy organizacje pozarządowe w różny sposób. Jeżeli nie finansowo, to nieodpłatnie udostępniamy pomieszczenia, których jesteśmy właścicielem. Przykładem może być ośrodek dla osób z autyzmem, schronisko dla bezdomnych kobiet, Środowiskowy Dom Samopomocy, schronisko dla zwierząt, stowarzyszenie „Brama”, czy liczne kluby sportowe. W budynku przy ul. Składowej będzie podobnie. Pomożemy realizować działania tym, którzy wprost wesprą stargardzian w codzienności, a także w rozwiązywaniu ich problemów. To ambitne, cenne, społeczne projekty – mówi prezydent Rafał Zając.

W przekazanych przez miasto pomieszczeniach jeszcze w tym roku ma ruszyć Regionalne Pogotowie Kryzysowe. To bardzo dobra informacja dla stargardzian, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej. Oni i ich rodziny zyskają kolejne miejsce, gdzie na wyciągnięcie ręki będzie profesjonalna i skuteczna pomoc. Osoby w kryzysie będą mogły spotkać się z terapeutą i spędzić tu trudne momenty. Do dyspozycji mają być też dwa samochody pozwalające dotrzeć ze wsparciem w teren. RPK znajdzie się w budynku obecnego Zespołu Szkół Budowlano-Technicznych (ul. Składowa 2A). Do środka bez problemu dostaną się także osoby z niepełnosprawnościami. – To miejsce dla wszystkich tych, którzy czują potrzebę kontaktu ze specjalistami i terapeutami. Dla tych, którzy znaleźli się na zakręcie życia i nie wiedzą, co robić dalej. W RPK znajdą pomocną dłoń i zostaną profesjonalnie zaopiekowani. Dziękuję za wsparcie Stargardu w tym projekcie – mówi Iwona Wiśniewska, starosta stargardzki.

W tym samym miejscu (ZSB-T) Stargard udostępni też pomieszczenia, w których już na początku przyszłego roku zacznie działać m.in. przedszkole specjalne dla dzieci najbardziej potrzebujących wsparcia. Planowane jest również otwarcie placówki dziennej oraz świetlicy integracyjnej dla dorosłych osób z autyzmem i punktu diagnostycznego. – Otworzymy się na pomoc dzieciom nieobjętym obowiązkiem szkolnym. W Stargardzie będzie to pierwsze takie przedszkole specjalne z treningiem umiejętności społecznych. Zależy nam, żeby trafiały do nas już małe dzieci, bo wtedy można je dobrze przygotować do kolejnych etapów edukacji. To będzie całościowa pomoc dla osób ze złożoną niepełnosprawnością. Obejmiemy opieką ludzi w każdym wieku – od małego do dorosłości – mówi Milena Szczurko – wiceprezes oddziału Krajowego Towarzystwa Autyzmu w Stargardzie.

Miasto użyczy także miejsca do prowadzenia terapii, palarni kawy, na magazyn i pomieszczenia socjalne Polskiemu Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Korzyści na pewno odczują podopieczni organizacji. PSONI będzie mogło też utrzymywać czystość w parkach i pielęgnować zieleń na jeszcze wyższym poziomie. Stanie się to możliwe dzięki przestronnemu magazynowi na niezbędny sprzęt. – Zajęliśmy się porządkowaniem i pielęgnacją parków, żeby dać szansę na pracę tym, którzy niekoniecznie spełniają się w kuchni. Najpierw były to 4 osoby. W tej chwili to już 14 osób. Chcąc się rozwijać, musimy mieć odpowiednie zaplecze, które udostępnia nam Stargard. To pozwoli nam na poprawę warunków pracy osób z niepełnosprawnościami i zatrudnienie – na początek – następnych 6 ludzi – mówi Przemysław Momot, kierownik Zakładu Aktywności Zawodowej „Centralna Kuchnia”.

Każdy z podpisujących listy intencyjne zapewnił, że będzie robił wszystko, by dać stargardzianom dostęp do zapowiadanej działalność możliwie jak najszybciej.

Zdjęcia: UM w Stargardzie