Strona głównaWpisyInneBędzie rondo Rolników

Aktualności: Sprawy urzędowe

Będzie rondo Rolników

28 kwietnia 2020

Rani Rady Miejskiej jednogłośnie zdecydowali, że skrzyżowanie ul. W. Broniewskiego z drogą krajową nr 10 otrzyma nazwę Solidarności Rolników Indywidualnych. To upamiętnienie zasług pierwszej w Polsce chłopskiej organizacji związkowej, która została założona w latach 80. XX wieku.

Rondo położone jest w ciągu ul. W. Broniewskiego – przy zjeździe na drogę krajową nr 10 w kierunku Bydgoszczy, niedaleko cukrowni w Kluczewie. Do tej pory nie miało nazwy. Teraz będzie nosić imię Solidarności Rolników Indywidualnych. Ten niezależny samorządny związek zawodowy powstał w 1981 r. i był pierwszą tego typu organizacją w Polsce. Wydarzenie zakończyło wieloletni spór chłopski, który doprowadził do podpisania Porozumień Ustrzyckich. Rolnicy przeciwstawili się zbiorowej kolektywizacji gospodarstw i wywalczyli m.in. gwarancję własności ziemi.

Po wprowadzeniu w 1981 r. stanu wojennego NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” został zdelegalizowany. Jednak organizacja nadal działała w podziemiu – do 1989 r. Przez cały czas dbała o tożsamość i jedność rolników, jednocześnie aktywnie uczestnicząc w przemianach społeczno-politycznych w kraju. Związek odegrał również istotną rolę w procesie prywatyzacji polskich cukrowni.

Zdjęcie: Google Maps