Strona głównaWpisyInneBezpiecznie na placu zabaw

Aktualności: Sprawy urzędowe

Bezpiecznie na placu zabaw

3 lipca 2020

Higiena, zachowanie dystansu i czujność rodziców oraz opiekunów – wizyta na placu zabaw jest bezpieczna. Trzeba jednak pamiętać o kilku prostych zasadach. Zarząd Usług Komunalnych przygotował zalecenia na podstawie wytycznych Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Można je znaleźć tutaj.

Przede wszystkim na plac zabaw powinny przychodzić osoby zdrowe, bez żadnych objawów choroby. Ta zasada dotyczy zarówno dzieci, jak i rodziców oraz opiekunów. Jak podaje GIS, najbezpieczniej byłoby zachować przynajmniej dwumetrowy odstęp między bawiącymi się. Jeżeli z urządzeń w tym samym czasie korzysta dużo osób, warto poczekać lub wybrać się w inne miejsce. W Stargardzie jest wiele dobrze wyposażonych placów, dostosowanych także do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami.

Planując wizytę na placu zabaw, warto zaopatrzyć siebie lub dziecko w środki odkażające – np. chusteczki lub płyny. To także dobry moment na pokazanie młodemu człowiekowi, jak ważna jest higiena. Jeżeli dzieci korzystają w takim miejscu z własnych zabawek, po powrocie do domu je także należy umyć lub wyprać. Dodatkowo na placach najlepiej zrezygnować z jedzenia lub picia. I choć trudno wymagać od najmłodszych ścisłego przestrzegania zaleceń, to jednak można – także poprzez zabawę – nauczyć dzieci podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Zdjęcie: UM w Stargardzie/archiwum