Aktualności: Sport

Biegacz o wielkim sercu

23 maja 2019

Stargardzianin Radosław Postawa ukończył w Norwegii ultra maraton Soria Moria til Verdens Ende. Zawodnik pokonał ponad 100 mil – dokładnie 174 km w 33 godziny. Po powrocie do Polski spotkał się z prezydentem Rafałem Zającem.

– Gratuluję samozaparcia, świetnego przygotowania i ukończenia wyzwania. Pokonanie takiego dystansu imponuje. Budujące jest też pana zachowanie. Poświęcił pan swój wynik i pochylił się nad kolegą ze Stargardu potrzebującym wsparcia. To rzecz wyjątkowa, zasługująca na najwyższą pochwałę i uznanie. Chcemy o tym mówić głośno, żeby dobre wzorce ze Stargardu szły w świat – mówił do Radosława Postawy prezydent Rafał Zając.
Wyczynowiec w ciągu roku przebiega w sumie ok. 2000 km. Traktuje to jako oderwanie od codzienności. Wziął udział w niezliczonych wydarzeniach biegowych w kraju i za granicą. Wyścig w Norwegii wspomina wyjątkowo. – Większość trasy jest się w pewnego rodzaju transie i nie myśli się o tym, ile jeszcze zostało. Jednak godzinę po starcie pomyślałem sobie, że już nigdy więcej nie piszę się na coś takiego. Kiedy emocje opadły, to po dwóch dniach od wydarzenia umówiliśmy się z kolegą na przyszły rok, żeby to powtórzyć i dobiec do mety razem – mówi Radosław Postawa.

W wyścigu wystartował z innym stargardzianinem – Damianem Marciniakiem. Ten niestety – na ok. 150 kilometrze – musiał przerwać bieg z powodu ogólnego osłabienia organizmu potwornie ciężkimi 30 godzinami zawodów. Radosław Postawa został z kolegą na 40 minut do czasu przybycia organizatora biegu i udzielenia wsparcia. Z tego powodu szanse ultrasa na ukończenie biegu w limicie czasowym bardzo zmalały. Mimo wszystko podjął wyzwanie i dokończył bieg w przewidzianych 33 godzinach. Pokazał się jako człowiek o wielkim sercu i udowodnił, że pomoc innym jest ważniejsza od miejsca na podium.

Całkowity dystans pokonany podczas zawodów wyniósł 174 km – głównie ze względu na bardzo ciężką nawigację w gęstych lasach – również w nocy.
O skali trudności wydarzenia świadczy fakt, że zawody ukończyła połowa ze startujących.

Soria Moria til Verdens Ende to bardzo trudny wyścig. Trasa obejmuje 100 lub 50 mil i jest zróżnicowana. Na uczestników czekają gęste siatki leśnych ścieżek, tysiące granitowych stopni oraz rzeka którą trzeba przejść
w pław. Trasa nie jest oznakowana. Uczestnik jest zdany na siebie i swój zmysł orientacji w terenie.
W nawigowaniu ultrasi pomagają sobie mapą, urządzeniami GPS i elektronicznymi kompasami. Każdego roku wyzwanie podejmują śmiałkowie z krajów skandynawskich, ale także m.in. Polacy, Czesi, Włosi i Brytyjczycy.

Zdjęcia: R. Postawa/archiwum prywatne/UM w Stargardzie