Strona głównaWpisyInneCmentarze odzyskują blask

Aktualności: Sprawy urzędowe

Cmentarze odzyskują blask

13 września 2022

Coraz lepiej wygląda nekropolia przy ul. W. Reymonta. Na Międzynarodowym Cmentarzu Wojennym trwa remont ogrodzenia i pomnika. Z kolei przy ul. T. Kościuszki odnowiona zostanie kwatera saperów. Na te cele zdobyliśmy ponad 410 000 zł dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz 60 000 zł z Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Na cmentarzu wojennym blask odzyskuje pomnik na placu centralnym. Wykonawca uzupełnił już szczeliny i rozwarstwienia. W ramach prac konstrukcja bryły zostanie wzmocniona, a elementy metalowe będą wymienione. Powierzchnia pomnika zostanie również zabezpieczona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Wyremontowane będą również schody.

Prace na nekropolii przy ul. W. Reymonta obejmują też naprawę ogrodzenia. Na oczyszczonej i wyrównanej powierzchni pojawi się nowy tynk. Z kolei metalowe elementy zostaną pokryte nową, odporną powłoką. Naprawiona będzie również brama wjazdowa. Całość powinna być gotowa do końca tego roku.

Dzieje się też na cmentarzu komunalnym przy ul. T. Kościuszki. Trwają tam prace na kwaterze saperów. 65 starych nagrobków zastąpią nowe, wykonane z granitu. Także nawierzchnia pomiędzy grobami zostanie wymieniona. Prace powinny się zakończyć w styczniu 2023 r.

Zdjęcia: UM w Stargardzie