Aktualności: Sprawy urzędowe

Czas Niezależności w parku

3 sierpnia 2021

Spacerowicze mogą oglądać nową wystawę plenerową w Parku Chrobrego. Po powojennych „Wieściach” zostajemy w temacie lokalnej prasy. Tym razem na ekspozytorach pojawiła się historia nieco nowszego wydawnictwa – Tygodnika „Niezależność” z 1981 r.

Wystawę przygotowała Jolanta Aniszewska z Muzeum Archeologiczno-Historycznego. Ekspozycja Czas „Niezależności” to wspomnienie szczególnej gazety, która wpisała się w historię Stargardu. Jej twórcy poruszali przede wszystkim tematy dotyczące naszego miasta i regionu. Nie unikano także krytyki środowiska NSZZ „Solidarność”.

Czytelnicy „Niezależności” dostawali informacje, których nie można było znaleźć w „Głosie Szczecińskim” albo „Kurierze Szczecińskim”. Redakcja tygodnika przygotowała także „Biuletyn MKS Stargard”. Publikacja wydana na powielaczu trafiła do stargardzkich zakładów pracy podczas strajku ostrzegawczego 27.03.1981 r.

Warto przy okazji wizyty w Parku Chrobrego zobaczyć całą wystawę. Jest tam rys historyczny Tygodnika „Niezależność”, ale też oryginalne artykuły, archiwalne fotografie i ilustracje.

Zdjęcia: UM w Stargardzie