Aktualności: Edukacja

Dają innym cząstkę siebie

5 lutego 2020

Za nami kolejna akcja krwiodawstwa w Stargardzie. Tym razem bezcennym darem podzielili się pracownicy Urzędu Miejskiego wraz z prezydentem Rafałem Zającem. Do Ratusza przyszli też mieszkańcy, którzy również dołączyli do grona dawców. Przez cały dzień udało się zebrać ponad 6 litrów. Krew oddało 25 osób – 7 z nich zrobiło to po raz pierwszy.

W naszym mieście regularnie prowadzone są akcje poboru krwi. Do akcji chętnie przyłączają się m.in. uczniowie stargardzkich szkół. Tym razem stacja krwiodawstwa zlokalizowana została w Ratuszu przy Rynku Staromiejskim. Krew oddawali urzędnicy, samorządowcy, a także pozostali mieszkańcy, którzy chcieli podzielić się z potrzebującymi tym bezcennym płynem. Stargardzianie mogą też korzystać z mobilnego punktu poboru krwi, który w każdy poniedziałek i piątek w godzinach 8:30-12:00 staje na parkingu przy pl. Wolności.

Każdego dnia w całej Polsce przy planowych zabiegach wykorzystywanych jest około 1500 litrów krwi. Ilość każdego dnia może ulec zmianie – krew jest potrzebna np. ofiarom wypadków. Ten cenny płyn może być przechowywany tylko przez 42 dni. Dlatego tak ważne jest ciągłe uzupełnianie zapasów. Krew to prawdziwy skarb, ponieważ pozyskiwana jest wyłącznie od drugiego człowieka.

Jednorazowo od dawcy pobiera się 450 ml płynu – niezależnie od płci i wieku. Kobiety mogą oddawać krew minimum co 3 miesiące, a mężczyźni co 2. Krwiodawstwo nie musi być jednak regularne. Można wziąć udział w akcji jednorazowo, kilkukrotnie z większymi przerwami albo systematycznie. Wszystko zależy od stanu zdrowia i chęci dawcy.

Dzielenie się krwią to przede wszystkim pomoc innym, ale także szereg korzyści dla dawców. Już po oddaniu 6 litrów można otrzymać odznakę Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi. Kolejne poziomy to dodatkowe przywileje. HDK mają np. pierwszeństwo przy zapisywaniu na wizyty do lekarzy specjalistów, a także na pobyty w sanatorium.

Zdjęcia: UM w Stargardzie