Strona głównaWpisyInneDali pomysły na park

Aktualności: Sprawy urzędowe

Dali pomysły na park

17 listopada 2022

Od kilku dni studenci Wydziału Architektury Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego intensywnie pracują nad koncepcjami nowego parku na os. Pyrzyckim. Młodzi ludzie już zaprezentowali pierwsze pomysły. Cały czas poznają nasze miasto, pracują w terenie i spotykają się ze stargardzianami.

Podczas pierwszych konsultacji z mieszkańcami os. Pyrzyckiego padło wiele sugestii i uwag. Jednym z pomysłów dla projektantów było wykorzystanie ukształtowania terenu i istniejących ciągów komunikacyjnych. Według przyszłych użytkowników w parku powinny znaleźć się budki lęgowe dla ptaków i domki dla owadów. Stargardzianie, którzy wzięli udział w konsultacjach, mówili również o konieczności stworzenia tam zacienionych miejsc odpoczynku. Kolejnym pomysłem było wykorzystanie naturalnych materiałów – np. żwiru, kamieni, drewna. Mile widziane przez mieszkańców byłyby również hamaki lub leżaki.

Przy opracowywaniu koncepcji nowego parku studenci ZUT biorą również pod uwagę wyniki ankiety, którą kilka tygodni temu wypełniło ponad 850 mieszkańców os. Pyrzyckiego i okolic. Aż 94% respondentów zadeklarowało, że będzie korzystać z nowego parku. Stargardzianie chcą tam przede wszystkim wypoczywać i spacerować wśród zieleni. Ankietowani wypowiedzieli się również w temacie ekologii – 34% uważa, że ważna jest bioróżnorodność, a 25% wskazało retencjonowanie deszczówki. Pojawiły się też własne pomysły, np. wypoczynek na leżakach i miejsce na pikniki.

Kolejne spotkanie z mieszkańcami os. Pyrzyckiego zaplanowano na środę (23.11.). O 16:30 w Szkole Podstawowej nr 6 (ul. Armii Krajowej 1) będzie można zapoznać się z efektami prac studentów ZUT.

Zdjęcia: Julita Siek