Strona głównaWpisyInneDbaj o symbole – wywieś flagę

Aktualności: Sprawy urzędowe

Dbaj o symbole – wywieś flagę

30 kwietnia 2020

Przed nami pierwszy majowy weekend, podczas którego przypadają aż trzy ważne święta. W piątek, sobotę i niedzielę (1-3.05.) częściej niż zwykle otaczać nas będą symbole narodowe – flaga, godło i hymn. Warto wiedzieć, jak odpowiednio o nie zadbać, a także przyłączyć się do ogólnopolskiej akcji #mojaflaga.

Symbole narodowe są obecne w codziennym życiu. Flagi powiewają przy siedzibach różnych instytucji i firm. W szkołach i urzędach można zobaczyć godło. Hymn jest wykonywany podczas ważnych uroczystości, ale także szkolnych apeli i wydarzeń sportowych. Majowe święta to dobra okazja, by dowiedzieć się o nich nieco więcej. Z okazji Dnia Flagi (2.05.) Biuro Programu „Niepodległa” przygotowało garść przydatnych informacji.

Święto Pracy (1.05.), Dzień Flagi (2.05.), a także Święto Narodowe Trzeciego Maja (obchodzone w rocznicę uchwalenia pierwszej konstytucji) to dobry moment na wywieszenie biało-czerwonej flagi. Może być uszyta, zrobiona własnoręcznie np. z papieru albo kupiona w sklepie. Ważne, by zastosować się do kilku bardzo prostych zasad. Flaga zawsze powinna być czysta i wyprasowana. Nie powinno się umieszczać na niej żadnych napisów. Należy także unikać wywieszania flagi z godłem – w takiej formie jest wykorzystywana wyłącznie na statkach morskich, lotniskach, w kapitanatach oraz ambasadach.

W tym roku twórcy Programu „Niepodległa” zachęcają do udziału w ogólnopolskiej akcji. Wystarczy umieścić flagę w widocznym miejscu, sfotografować się z nią, a potem opublikować zdjęcia w mediach społecznościowych z hasztagiem #mojaflaga. W projekcie wzięli już udział m.in. Marcin Gortat, Czesław Lang i Adam Kszczot. Teraz mogą do nich dołączyć wszyscy, którzy w ten sposób chcą pokazać swój patriotyzm.