Strona głównaWpisyEdukacjaDroga do morza w Stargardzie

Aktualności: Edukacja

Droga do morza w Stargardzie

11 marca 2022

Interaktywna wystawa plenerowa o sile polskiej przedsiębiorczości stanęła na Rynku Staromiejskim. To część projektu edukacyjnego, w którym wzięli udział uczniowie i nauczyciele ze stargardzkich podstawówek. Były szkolenia dla pedagogów, ciekawe zajęcia dla młodzieży, a teraz ekspozycję mogą obejrzeć wszyscy mieszkańcy.

– Choć sama wystawa dotyczy Gdyni, to jest też opowieścią o ogromnym znaczeniu szeroko pojętego transportu morskiego. Rozwój gospodarczy Stargardu jest możliwy również dzięki bliskości portu Szczecin-Świnoujście. Koncerny działające w naszym parku przemysłowym zdecydowały się zlokalizować u nas także z tego powodu. Drogą morską dociera do nich to, czego potrzebują do swojej produkcji. Dziś widząc sytuację w Ukrainie warto wrócić pamięcią do ruchów wojennych, które już w 2014 r. rozpoczęły się na Krymie. Uświadamiamy sobie wówczas jak ważny dla rozwoju gospodarczego i przyszłości państw jest dostęp do morza. Nic więc dziwnego, że 100 lat temu Polska tak mocno zabiegała o swoje miejsce przy Bałtyku – mówi prezydent Rafał Zając.

Wystawa składa się z 36 dwustronnych plansz. Każda z nich tworzy specjalnie opracowaną ścieżkę edukacyjną. Zwiedzający poznają historię polskiej drogi do morza, czyli powstania portu w Gdyni i rozbudowy samej miejscowości. Prezentacja zainteresuje zarówno dzieci, młodzież, ale także dorosłych. – Poza samymi niewątpliwie ciekawymi treściami i fotografiami, które znajdują się na planszach, warto też użyć swojego smartfona. Po zeskanowaniu kodu QR otwiera się przed nami droga do interaktywnej części prezentacji – kolejnych zdjęć i filmów. Projekt skupia się na historii, ale przedstawia też fenomen ekonomiczny, jakim była przemiana Gdyni z niewielkiej rybackiej wsi w potężny, nowoczesny port – mówi Marek Różycki z Towarzystwa Projektów Edukacyjnych.

Wcześniej wystawa była już prezentowana w Toruniu, Piotrkowie Trybunalskim, Nowym Sączu, Przemyślu i Katowicach, a ostatnim przystankiem – po naszym mieście – będzie Gdynia. Ekspozycja jest częścią projektu edukacyjnego realizowanego przez TPE wspólnie z Narodowym Bankiem Polskim i Muzeum Miasta Gdyni.

Prezentację można oglądać na Rynku Staromiejskim do 28.03. (poniedziałek).

Zdjęcia: UM w Stargardzie