Strona głównaWpisyInneDyspensa od mszy

Aktualności: Sprawy urzędowe

Dyspensa od mszy

13 marca 2020

Zgodnie z komunikatem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski do 29.03. (niedziela) wierni kościoła katolickiego mają dyspensę na udział w mszach świętych. To oznacza, że rezygnacja z nabożeństwa nie jest grzechem – także w niedzielę. Mieszkańcy, a zwłaszcza seniorzy, nie powinni brać udziału we wspólnych modlitwach.

Wystarczy, że osoby, które zrezygnują z uczestnictwa w nabożeństwach, pomodlą się w domu – w samotności lub w otoczeniu najbliższej rodziny. Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na niedzielnej mszy świętej nie jest grzechem. Komunikat Rady Stałej KEP obowiązuje przynajmniej do 29.03., a więc obejmuje minimum 3 najbliższe niedziele. Ze względu na epidemię koronawirusa warto zrezygnować także z pozostałych nabożeństw i spotkań organizowanych w kościołach oraz salkach przykościelnych w inne dni tygodnia.

Wierni mogą skorzystać z transmisji mszy świętych – radiowych, telewizyjnych i internetowych. Osoby, które mimo zaleceń Konferencji Episkopatu i służb sanitarnych zdecydują się przyjść do kościoła, nie powinny korzystać z wody święconej w kropielnicach. Zgodnie z wytycznymi KEP znak pokoju należy przekazywać tylko poprzez skinienie głowy – bez podawania rąk. Z kolei komunię najbezpieczniej przyjmować najpierw na rękę.

Zalecenia służb sanitarnych w związku z epidemią koronawirusa wraz z najważniejszymi numerami telefonów można znaleźć tutaj.

Ważne informacje dla osób potrzebujących porady lekarza rodzinnego są tutaj.

Aby zminimalizować ryzyko kolejnych zarażeń, dzieci i młodzież w czasie odwołanych zajęć szkolnych powinny zostać w domach. Więcej na ten temat tutaj.

Zdjęcie: pexels.com