Aktualności: Sprawy urzędowe

Dzień Niepodległości dla każdego

8 listopada 2022

W tym roku w Stargardzie Narodowe Święto Niepodległości będzie można obchodzić na różne sposoby. Zwolennicy tradycji wezmą udział w nabożeństwie i obejrzą pokaz sprzętu wojskowego. W programie jest również koncert „Dla Niepodległej”. Coś dla siebie znajdą też miłośnicy aktywności fizycznej – biegania, spacerów i jazdy na rowerze.

Piątkowe (11.11.) świętowanie rozpocznie o 10:30 symboliczne złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem „Stargardzianie Ojczyźnie – w setną rocznicę odzyskania niepodległości”. Następnie (11:00) w kolegiacie zostanie odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny. Po nabożeństwie dużo będzie się działo na Ryku Staromiejskim. Pokaz sprzętu wojskowego, uroczysty apel, grochówka dla mieszkańców – to wszystko od około 12:00.

O 19:00 w kościele św. Ducha rozpocznie się wyjątkowy koncert. „Dla Niepodległej” zagrają muzycy Big-Band Stargard, którym towarzyszyć będzie sopranistka Anna Fabrello. Na organach zagra Katarzyna Olszewska. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Tegoroczne Święto Niepodległości można również uczcić na sportowo. Tym razem do wyboru są dwie propozycje. O 10:00 spod Bramy Pyrzyckiej wyruszy rajd rowerowy. Do aktywności może dołączyć każdy – nie trzeba się wcześniej zapisywać, a udział jest bezpłatny. Cykliści pokonają około 35 km i zakończą zabawę na polu biwakowym w Strachocinie. W programie znalazło się również ognisko z pieczeniem kiełbasek i losowanie nagród.

Kolejna sportowa propozycja to bieg „Stargard dla Niepodległej”. Choć internetowe zapisy już się zakończyły, są jeszcze wolne miejsca. Wystarczy przyjść do biura zawodów w Teatrze Letnim (od 16:00) i na miejscu dołączyć do wydarzenia. O 18:00 w Parku Chrobrego rozpoczną się biegi dzieci, a po nich dystans 5 km pokonają dorośli. Do wyboru jest bieg albo marsz nordic walking. Więcej informacji tutaj.