Aktualności: Kultura

Édith dla Majki

3 marca 2022

4 marca (piątek) miną 2 lata od śmieci Majki Cierockiej – wyjątkowej artystki, która przez lata wzbogacała kulturę naszego miasta. Tego dnia o 12:00 na balkonie zabytkowej kamienicy na Rynku Staromiejskim odegrana zostanie melodia utworu Édith Piaf „Non, Je ne regrette rien” (tłum. Niczego nie żałuję). To symboliczne uhonorowanie ważnej dla Stargardu postaci.

Piosenka Édith Piaf była jedną z ulubionych melodii Majki Cierockiej. W piątek (4.03.) na Rynku Staromiejskim – tuż po hejnale – odegra ją trębacz Piotr Ksiądz. Jednocześnie przy Młodzieżowym Domu Kultury (ul. Portowa 3) znów zawisną różnobarwne kapelusze – znak rozpoznawczy artystki. Od 2021 r. przy tej placówce rośnie też drzewo ku pamięci Majki.

Majka Cierocka urodziła się w Stargardzie 24.10.1947 r. Występowała na deskach teatrów muzycznych w Szczecnie i Gdyni. W latach 1984 – 2011 pracowała jako instruktorka teatralna w MDK. Była inicjatorką niezliczonych przedsięwzięć kulturalnych w naszym mieście – m.in. cyklicznego spektaklu plenerowego Misterium Męki Pańskiej i Stargardzkiej Jesieni Teatralnej. Jej odważne i bezkompromisowe projekty zawsze wzbudzały duże zainteresowanie. Majka Cierocka zmarła po długiej chorobie 4.03.2020 r.

Zdjęcie: FB MDK/archiwum prywatne M. Cierockiej