Aktualności: Sprawy urzędowe

EKOciepło z PEC

21 kwietnia 2022

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej cały czas inwestuje w nowoczesne rozwiązania i modernizacje, dzięki którym do powietrza w Stargardzie przedostaje się mniej szkodliwych substancji. Zwiększa się także wykorzystanie energii z odnawialnych źródeł – już ponad 33% ciepła w naszym mieście zapewnia geotermia. Na tegoroczne projekty spółka wyda prawie 7 400 000 zł. PEC w ten sposób dba o komfort życia tysięcy stargardzian, ogrzewając nasze domy i dostarczając gorącą wodę.

W 2022 r. kolejne budynki zostaną przyłączone do sieci miejskiej. W planach jest podłączenie 27 nowych obiektów i 3 istniejących oraz 2 usługowo-handlowych. Aby wszystkie budynki zyskały ogrzewanie i ciepłą wodę z PEC, trzeba będzie wybudować prawie 2300 m nowych sieci i przyłączy cieplnych oraz 32 węzły cieplne. Dzięki temu kolejni stargardzianie już niedługo skorzystają z czystej i bezpiecznej energii. W tym roku PEC planuje też modernizację 440 m ciepłociągów.

Kolejnym tegorocznym projektem spółki jest przetarg na budowę elektrowni fotowoltaicznej. Ma ona pozwolić zwiększyć wykorzystanie energii z odnawialnych źródeł. Stargard od lat korzysta już z geotermii. Instalacja pracuje w oparciu o wody, których temperatura wynosi ponad 80˚C. Latem woda w Stargardzie podgrzewana jest wyłącznie dzięki energii z wnętrza ziemi.

Zdjęcie: Arkadiusz Krupa