Aktualności: Kultura

Ekstraklasowy dźwięk w SCK

2 września 2020

W Stargardzkim Centrum Kultury zainstalowano profesjonalny system nagłośnienia z najwyższej półki. Z powodu pandemii koronawirusa nie wszyscy mieszkańcy zdążyli się z nim zapoznać. Doskonałą jakość dźwięku docenili już twórcy branżowego czasopisma „Muzyka i Technologia”. Czytamy w nim, że dzięki tej inwestycji SCK „awansowało do technologicznej ekstraklasy tego typu obiektów w Polsce”.

O szczegółach technicznych nowego nagłośnienia w SCK można przeczytać we wrześniowym wydaniu miesięcznika „Muzyka i Technologia”. Artykuł jest również dostępny on-line – wystarczy kliknąć tutaj. Autor przybliża nie tylko samą inwestycję, ale także historię obiektu przy ul. J. Piłsudskiego.

Dzięki instalacji najnowocześniejszego systemu dźwięk rozchodzi się równomiernie po całej sali. Niezależnie od zajmowanego miejsca – także na balkonie lub pod nim – różnice w odbiorze są już niedostrzegalne. Wynoszą maksymalnie kilka decybeli. W SCK zainstalowano nagłośnienie firmy Meyer Sound. Z ich sprzętu korzysta m.in. Metallica.

Dla słuchaczy to zupełna zmiana jakości. Koncepcja systemu powstała w USA. Przez ponad 1,5 roku przygotowywano się do jej realizacji. Przeprowadzono wiele prób i pomiarów – poszczególne elementy są rozmieszczone z milimetrową precyzją. Tomasz Nowak z „Muzyki i Technologii” stwierdził, że dzięki tej inwestycji SCK „awansowało do technologicznej ekstraklasy tego typu obiektów w Polsce”.

Oprócz nowego nagłośnienia na dużej scenie powstał też nowy most z kilkunastoma nowoczesnymi, cyfrowymi punktami oświetleniowymi. Wartość wszystkich prac to około 2 200 000 zł. Inwestycja została częściowo sfinansowana z budżetu miasta.

Zdjęcia: Paweł Daszkiewicz