Strona głównaWpisyEdukacjaHistoria na ulicy

Aktualności: Edukacja

Historia na ulicy

30 maja 2019

Przed nami obchody 30 rocznicy wyborów czerwcowych. Z tej okazji w Stargardzie zaplanowano interesujące wydarzenia. Już od czwartku (30.05.) przy ul. Wyszyńskiego i w Parku Chrobrego można zobaczyć wystawy plenerowe. Plansze przedstawiają historię czerwcowych wyborów. Nie brakuje akcentów lokalnych.

Przy ul. Wyszyńskiego zobaczymy unikatowe zdjęcia od czasów powstania Solidarności w 1980 r. do wyborów w 1989 r. Starsi stargardzianie przypomną sobie tamte czasy, a dla młodszych to ciekawa lekcja współczesnej historii. Na planszach jest m.in. fotografia z postulatami strajkowymi, które w sierpniu 1980 r. zawisły na Stoczni Gdańskiej oraz wymowne zdjęcie przedstawiające nielegalne kopiowanie ulotek podczas stanu wojennego. Interesujące są także przykłady plakatów wyborczych i grafik. Materiały udostępniło Europejskie Centrum Solidarności.
W Parku Chrobrego na dobrze znanych planszach pojawiły się akcenty lokalne. Wystawa „Przełom. Czerwcowe wybory” przygotowana przez Muzeum Archeologiczno-Historyczne przedstawia m.in. materiały wyborcze Mieczysława Ustasiaka i Edmunda Bilickiego. Warto także zatrzymać się przy pierwszych numerach solidarnościowej prasy z 1989 r. Wszystkie tablice zostały opatrzone komentarzem.

Wystawy plenerowe to dopiero początek wspólnego świętowania. W piątek (31.05.) stargardzka młodzież weźmie udział w wyjątkowym spotkaniu z działaczami ówczesnej opozycji. Kolejne atrakcje zaplanowano na niedzielę (02.06.). Będzie Bieg Wolności, gra miejska, koncert w Teatrze Letnim i ciekawe seanse w kinie SCK. Szczegółowy opis wydarzeń znajduje się tutaj.

Zdjęcia: UM w Stargardzie