Strona głównaWpisyInneJaśniej wokół kolegiaty

Aktualności: Sprawy urzędowe

Jaśniej wokół kolegiaty

6 sierpnia 2021

Widać już efekty trwającego remontu Kolegiaty NMP Królowej Świata. Nasz najcenniejszy zabytek zachwyca w środku i na zewnątrz, a po zakończeniu prac będzie jeszcze piękniejszy. Zmienia się także najbliższe otoczenie świątyni. 13 ledowych latarń oświetliło teren wokół budowli. Dzięki temu poprawiło się bezpieczeństwo przechodniów.

Nowe lampy stanęły wzdłuż przejścia między ul. Bolesława Krzywoustego i ul. Mariackiej. Oświetlona została również zabytkowa plebania i fragment chodnika prowadzącego w kierunku Ratusza. Latarnie doskonale uzupełnią iluminację świątyni. Postępy inwestycji można na bieżąco śledzić na facebookowym profilu Kolegiata Stargard – dziennik remontu stulecia.

Zakres prac w gotyckiej świątyni jest ogromny. Nowy blask zyskują wnętrza, które po renowacji zachwycają jeszcze bardziej. Dokończona zostanie modernizacja elewacji kościoła. Kolegiata zyska także efektowe oświetlenie. Wykonane będą też nowe posadzki. Jeden z etapów projektu przewiduje zakup organów.

Ważne są również kwestie bezpieczeństwa. Zwiększy się ono dzięki wymianie instalacji elektrycznej i montażowi nowoczesnych zabezpieczeń przeciwpożarowych. To zarówno troska o nasz najcenniejszy zabytek, jak i wszystkich odwiedzających – mieszkańców i turystów.

Kolegiata stanowi bardzo ważny element historii Stargardu, ale również tożsamości lokalnej i promocji. W 2020 r. miasto wsparło renowację naszego Pomnika Historii, przekazując na ten cel prawie 1 000 000 zł. Kolejny zaplanowany 1 000 000 zł dofinansował remont w tym roku.

Zdjęcia: UM w Stargardzie