Aktualności: Edukacja

Kibice przeleją krew

15 kwietnia 2020

Fani koszykówki nie zobaczą niestety kolejnych derbów PGE Spójni Stargard i Kinga Szczecin. Nadal mogą wziąć jednak udział w zaplanowanej przy tym wydarzeniu akcji krwiodawstwa. Bezcennym płynem podzielą się w niedzielę (19.04.) pod halą OSiR przy ul. Pierwszej Brygady 1. „Bordowa krew” popłynie od 12:00 do 16:00.

W związku z epidemią koronawirusa w całej Polsce odnotowano spadek liczby krwiodawców. Jednak – przy zachowaniu szczególnych zasad ostrożności – oddawanie krwi wciąż jest bezpieczne. Tego bezcennego płynu nadal potrzebują pacjenci, którzy przechodzą operacje, a także poszkodowani w wypadkach. Krew to jeden z najważniejszych leków wykorzystywanych w medycynie. Zapasy w szpitalach muszą być uzupełniane na bieżąco – co jest możliwe tylko dzięki ciągłemu zaangażowaniu dawców o różnych grupach.

Organizatorami akcji „Bordowa krew” są Klinika Urologii i Onkologii Urologicznej PUM w Szczecinie, PGE Spójnia Stargard i LKS Spójnia Fan Klub. Oddawanie krwi miało początkowo towarzyszyć pojedynkowi Spójni z Kingiem Szczecin. Mecz został wprawdzie odwołany, ale kibice – a także ci, którzy nie są fanami sportu – nadal mogą pomóc innym. Wystarczy w niedzielę (19.04.) między 12:00 a 16:00 przyjść pod halę OSiR, wypełnić ankietę dotyczącą stanu zdrowia, poddać się prostemu badaniu i oddać potrzebującym cząstkę siebie.

Jednorazowo od dawcy pobiera się około 450 ml krwi. Kobiety mogą brać udział w takich akcjach minimum co 3 miesiące, a mężczyźni co 2. Krwiodawstwo nie musi być jednak regularne. Krwią można podzielić się jednorazowo, kilkukrotnie z większymi przerwami albo systematycznie.