Strona głównaWpisyKulturaKrólowa świętowała

Aktualności: Kultura

Królowa świętowała

22 sierpnia 2022

Za nami wyjątkowy weekend pełny wrażeń. W ramach obchodów 730-lecia  Pomnika Historii – kolegiaty – stargardzianie poznawali jej dzieje, oglądali wystawy i bawili się na Festynie u Królowej Świata. Mimo kapryśnej pogody mieszkańcy wyszli z domów, żeby świętować ten szczególny jubileusz.

Zabawa na Rynku Staromiejskim przyciągnęła wielu stargardzian, którzy chętnie zaglądali na stoiska z rękodziełem, podziwiali występy artystów, i próbowali lokalnych przysmaków. Najmłodsi świetnie bawili się z naszymi bibliotekarzami na warsztatach plastycznych, a nieco starsi kręcili kołem fortuny i odbierali nagrody. Przy okazji festynu można było również wyrobić Stargardzką Kartę Mieszkańca.

Kolegiata obchodziła urodziny, dlatego nie mogło zabraknąć tortu. Ogromnego, 30-kilogramowego smakołyku skosztowali mieszkańcy, którzy spędzili niedzielne, pogodne popołudnie na Rynku. Z kolei uczestnicy historycznych spacerów po kolegiacie poznawali jej dzieje we wnętrzu tej wyjątkowej budowli. Z okazji jubileuszu Muzeum Archeologiczno-Historyczne przygotowało też ciekawą wystawę. Jeśli ktoś nie zdążył na wernisaż, nic straconego – eksponaty nadal można oglądać w gmachu głównym MAH (Rynek Staromiejski 3).

Podczas wszystkich wydarzeń stargardzianie i goście wpisywali się do księgi pamiątkowej. – Kolegiata jest i powinna być dla każdego włodarza stargardzkiego samorządu wyznacznikiem i punktem odniesienia. Skala, rozmach, piękno i jakość są świadectwem ponadprzeciętności ówczesnych mieszkańców. W mojej ocenie powinny wytyczać skalę ambitnych celów dla rozwoju Stargardu współcześnie. Odnotować trzeba fakt, że Jubileusz świętujemy w czasie prowadzonej po przeszło stu latach kompleksowej modernizacji. Mam ogromną wdzięczność do rzeszy historyków, artystów, konserwatorów sztuki, projektantów, pracowników budowlanych i obsługi administracyjnej przedsięwzięcia. Największe słowa uznania i wdzięczności kieruję do Księdza Kanonika dr Janusza Posadzego, który jest nie tylko liderem tego Dzieła, ale też postacią bez której tej modernizacji w tym czasie by najzwyczajniej nie było. Dziękujemy i gratulujemy – napisał w księdze prezydent Rafał Zając. Ci, którzy jeszcze chcieliby dodać coś od siebie, wciąż mogą to zrobić. Księga jest dostępna w kolegiacie.

Zdjęcia: Paweł Bieg