Aktualności: Kultura

Kroniki przenoszą w przeszłość

7 listopada 2019

W kolejnym odcinku serialu „Skarby Książnicy Stargardzkiej” widzowie udadzą się w podróż w czasie. Wraz z autorami zajrzymy do kronik dokumentujących życie naszego miasta i powiatu. Dla starszych stargardzian to powrót do wspomnień z dawnych lat, a młodsi mieszkańcy mogą zobaczyć, jak przez ten czas zmienił się Stargard i jego otoczenie.

Najstarsze kroniki miasta i powiatu w Książnicy Stargardzkiej pochodzą z lat 60. XX wieku. Na przestrzeni lat wielokrotnie zmieniali się autorzy i instytucje odpowiedzialne za wydawnictwo. Najstarsze kroniki to maszynopisy. W 1967 r. po raz pierwszy pojawiły się zdjęcia, na których można zobaczyć m.in. budowę bloków mieszkalnych przy ul. Pocztowej, powojenne zniszczenia czy pracę w stargardzkich zakładach.

Kolejne wydania to coraz więcej zdjęć z życia miasta i powiatu. Na fotografiach jest nie tylko praca i rozwój Stargardu, ale także wydarzenia kulturalne i codzienność mieszkańców. Z kroniki dowiadujemy się, że pierwszy wieżowiec powstał w naszym mieście w 1971 r. oraz widzimy, jak budowano kościół na os. Zachód – wtedy jeszcze os. XXX-lecia PRL.

To tylko niewielki wycinek wydarzeń zawartych w kronikach. W najnowszych „Skarbach…” można zobaczyć znacznie więcej ciekawych fotografii. Oczywiście kroniki są też dostępne dla odwiedzających książnicę osobiście.

Wszystkie odcinki serialu „Skarby Książnicy Stargardzkiej” do obejrzenia tutaj.

Zdjęcie: Książnica Stargardzka