Aktualności: Kultura

Książnica na nowo

14 stycznia 2022

Trwa kompleksowa przebudowa i remont obu budynków Książnicy Stargardzkiej. Po zakończeniu inwestycji mieszkańcy zyskają zupełnie nowy obiekt, który – oprócz udostępniania swoich zbiorów czytelnikom – zaoferuje znacznie więcej. Książnica stanie się miejscem spotkań i rozwijania różnych pasji. Z obiektów przy ul. Mieszka I bez problemu skorzystają także osoby z niepełnosprawnościami.

Trwają prace przy połączeniu zabytkowej kamienicy ze współczesnym obiektem. W jednym z magazynów do przechowywania zbiorów jest już nowa posadzka, a zejście do piwnicy zostało zmodernizowane. Wykonawca prowadzi też roboty związane z instalacją elektryczną. Książnica zmieni się zarówno na zewnątrz, jak i w środku. Wnętrza placówki będą estetyczne i połączą nowoczesność z historią. Niektóre ściany wykonane zostaną ze szkła. Pojawi się również stalowa antresola. Co ważne, w Książnicy trwa likwidacja barier architektonicznych. Dzięki temu osoby z niepełnosprawnościami w pełni skorzystają z oferty zmodernizowanej placówki.

Kompleksowy remont to dopiero początek zmian. Po modernizacji Książnica zyska dodatkowe funkcje. Miłośnicy literatury nadal znajdą tam ogromny wybór książek. Oprócz tego biblioteka stanie się miejscem spotkań i przestrzenią do realizacji ciekawych inicjatyw. Coś dla siebie znajdą stargardzianie w każdym wieku i o różnych zainteresowaniach. Wartość całego projektu to ponad 8 000 000 zł. Miasto pozyskało na ten cel prawie 4 000 000 zł dofinansowania Unii Europejskiej.

Zdjęcia: UM w Stargardzie