Aktualności: Sprawy urzędowe

Lepsze połączenie ze strażą

10 marca 2022

Tegoroczne wichury spowodowały wiele strat w całym mieście. Uszkodzone dachy, połamane drzewa, nieprzejezdne ulice, awarie prądu – ze wszystkim tym mierzyli się strażacy. To właśnie oni najczęściej pomagali stargardzianom, którzy zmagali się ze skutkami wichur. Aby usprawnić przyjmowanie zgłoszeń, zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych, miasto przeznaczy 130 000 zł na zakup nowoczesnego sprzętu dla Straży Pożarnej. Kolejne środki – 100 000 zł – zostaną wydane na duży agregat prądotwórczy.

Nowy sprzęt umożliwi sprawniejsze przyjmowanie zgłoszeń od mieszkańców. Łączność jest bardzo ważna szczególnie w sytuacjach kryzysowych. Nagłe duże awarie prądu, anomalie pogodowe, niespodziewane zdarzenia – w takich momentach strażacy odbierają nawet kilkaset telefonów dziennie. Ostatnie wichury pokazały, że trzeba inwestować w usprawnianie całego systemu przyjmowania i obsługi zgłoszeń. 130 000 zł z budżetu miasta pozwoli strażakom na zainstalowanie w jednostce nowoczesnego sprzętu.

Prezydent Rafał Zając zdecydował także o zakupie agregatu prądotwórczego. To urządzenie o bardzo dużej mocy. Podczas dłuższych przerw w dostawie prądu zabezpieczy obiekty użyteczności publicznej. Na ten cel z budżetu Stargardu popłynie 100 000 zł. Dodatkowo nasi strażacy dostaną od miasta odkurzacz i osuszacz powietrza – sprzęt przydatny przy silnych opadach deszczu i lokalnych podtopieniach. Urządzenia o łącznej wartości ponad 17 000 zł posłużą do odpompowania wody m.in. ze szkół, przedszkoli, placówek kultury i ochrony zdrowia.

Zdjęcie: Paweł Bieg/archiwum