Aktualności: Kultura

Malinowe Narodowe Czytanie

7 września 2020

Zakończyła się tegoroczna edycja Narodowego Czytania Arcydzieł Literatury Polskiej. Tym razem uczestnicy przypomnieli sobie „Balladynę” J. Słowackiego. Tradycyjnie już Książnica Stargardzka zaprosiła mieszkańców do wzięcia udziału w inscenizacji dramatu i wspólnego czytania.

Teren zielony przy tymczasowej siedzibie Książnicy zamienił się tego dnia w tajemniczy las nad Jeziorem Gopło. Na gości czekał poczęstunek – oczywiście o smaku malinowym. Dla wędrowców przygotowano też drogowskazy. Dzięki temu trafili do chaty Aliny i Balladyny oraz do zamku Kirkora. Uczestnicy tradycyjnie już dołączyli do wspólnego czytania wraz z pracownikami Książnicy.

Choć dramat J. Słowackiego to dla większości dobrze znana lektura, teraz można było przypomnieć sobie tę historię. W „Balladynie” przeplatają się różne wątki. Jest miłość, zdrada, żądza władzy, a wyjątkowy nastrój nadają elementy świata fantastycznego. Dwie siostry stały się bohaterkami tegorocznego Narodowego Czytania. Akcja jest organizowana od 2012 r. z inicjatywy Prezydenta RP. Dotychczas w całej Polsce czytano już m.in. „Lalkę” B. Prusa, „Wesele” S. Wyspiańskiego i „Pana Tadeusza” A. Mickiewicza.

Zdjęcia: Książnica Stargardzka