Aktualności: Sprawy urzędowe

Mamy umowę na ścieżki

26 lutego 2021

Prezydent Rafał Zając podpisał z marszałkiem Olgierdem Geblewiczem umowę na dofinansowanie budowy kolejnych 2 km ścieżek dla rowerzystów. Nowe trasy będą wzdłuż ul. Barnima, ul. Spokojnej, ul. Nasiennej i ul. Armii Krajowej. Stargard pozyskał na ten cel 9 600 000 zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.

– To sformalizowanie projektu, którego realizacja już częściowo się rozpoczęła. Wzdłuż ul. Spokojnej trwa budowa ścieżki. Przed nami kolejne inwestycje w różnych częściach miasta. Cały czas pracujemy nad tym, aby system tras rowerowych powiązywać układem wewnętrznym. Dzięki dobrej współpracy z marszałkiem Olgierdem Geblewiczem wkrótce będziemy mogli jeszcze bezpieczniej i wygodniej poruszać się po Stargardzie na rowerze – mówi prezydent Rafał Zając.

Wartość całego projektu to ponad 12 300 000 zł. Nowe ścieżki rowerowe powstaną wzdłuż ul. Barnima, ul. Nasiennej i ul. Spokojnej – każda o długości ok. 600 m oraz przy ul. Armii Krajowej – prawie 400 m długości. Dzięki temu wygodnie i bezpiecznie dojedziemy jednośladem np. na dworzec PKP, a także na cmentarze. Kolejna ścieżka pojawi się na os. Pyrzyckim oraz w Stargardzkim Parku Przemysłowym. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, te inwestycje powinny się zakończyć w 2023 r.

W Stargardzie jest już ponad 28 km dróg rowerowych. Po dodaniu do nich ścieżek innych zarządców mieszkańcy mają do dyspozycji niemal 40 km tras. Rowerzyści mogą też korzystać ze specjalnych pasów na ulicach – są one wyznaczane tam, gdzie nie ma możliwości budowy osobnej ścieżki. Takie rozwiązanie jest na ul. J. Piłsudskiego i ul. Bogusława IV. W niektórych miejscach z kolei można jeździć rowerem po chodniku – m.in. wzdłuż ul. S. Wyszyńskiego i ul. Wojska Polskiego.

Zdjęcia: UM w Stargardzie