Aktualności: Edukacja

Maseczki dla stargardzian

16 kwietnia 2020

Od początku kwietnia setki masek ochronnych wielokrotnego użytku trafiły głównie do seniorów ze Stargardu. Od czwartku (16.04.) w całej Polsce obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Wielu mieszkańców ma już swoje maseczki. Miasto także zakupiło kilka tysięcy wielorazowych masek. Są przeznaczone dla tych, którzy najbardziej ich potrzebują i nie mogą samodzielnie zdobyć tego typu ochrony.

Zgodnie z wytycznymi rządu twarz można zabezpieczyć maską kupioną w aptece, na poczcie albo w sklepie spożywczym, ale także chustą lub szalikiem. – W pierwszej kolejności wyposażyliśmy w maseczki stargardzian z grupy największego ryzyka. Do seniorów trafiło ich kilkaset. Wielu mieszkańców ma własne maski. Niektórzy używają chust i szalików. Jeżeli jednak ktoś nie może zdobyć takiego zabezpieczenia, to dajemy możliwość bezpłatnego otrzymania maseczki. W takich przypadkach można dzwonić do Biura Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego – mówi prezydent Rafał Zając. Pracownicy BOK są dostępni od poniedziałku do piątku 8:00-16:00 pod numerem telefonu 91 578 48 81.

Maski zakupione przez miasto są wielorazowe. Po użyciu wystarczy je wyprać lub wyparzyć, a następnie wyprasować przed kolejnym założeniem. Trzeba pamiętać, żeby zawsze wkładać maseczkę czystymi rękami, a ściągać trzymając za gumki lub troczki. W ten sposób zmniejsza się ryzyko zarażenia. Z kolei zużyte maski jednorazowe należy jak najszybciej wyrzucić do najbliższego śmietnika. W domach powinny trafić do koszy na odpady zmieszane.

Od początku epidemii koronawirusa miasto nieodpłatnie przekazało kilka tysięcy maseczek i strojów ochronnych także dla szpitala, pogotowia ratunkowego, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Straży Miejskiej.

Firmy i instytucje potrzebujące zaopatrzyć się w takie zabezpieczenia mogą skorzystać też z ofert wielu osób prywatnych, stowarzyszeń i przedsiębiorstw szyjących w Stargardzie.

Zdjęcie: pexels.com