Strona głównaWpisyKulturaMaska dla zwierzaków z Bałtyku

Aktualności: Kultura

Maska dla zwierzaków z Bałtyku

1 kwietnia 2019

Animacja lalek, teatr cieni, balet i młodzi aktorzy w swoim żywiole – za nami X Międzyprzedszkolny Przegląd Teatralny „Kryształowa Maska”. Nagrodę główną otrzymał zespół teatralny Ławica z Niepublicznego Przedszkola Uśmiech. Jury przyznało także wiele wyróżnień indywidualnych.

Wychowankowie 7 placówek zaprezentowali występy na wysokim poziomie. Na scenie wystąpiło łącznie 71 osób. Zwyciężyły dzieci z Niepublicznego Przedszkola Uśmiech. Młodzi aktorzy przedstawili spektakl pt. „Bałtyk 2019 – Konferencja morskich zwierząt”. Na szczególne wyróżnienie zasłużyli Lena Gruszka w roli Żółwia i Meduzy oraz Tymon Wacławczyk, który wcielił się w postać Dorsza. Prócz tytułowej Kryształowej Maski, przyznano również 6 równorzędnych nagród dla pozostałych zespołów.
W każdym przedstawieniu doceniono indywidualne kreacje aktorskie. Wśród artystów z Przedszkola Miejskiego nr 4 wyróżnili się Wojciech Betke w roli Gajowego i Amelia Nadolnik jako Mama. Norbert Grupa i Jakub Kopaczewski to laureaci z PM nr 3. Jury doceniło także Zuzannę Grzenkowicz oraz Nicolę Borkowską z Niepublicznego Przedszkola Elemelek. Występ PM nr 5 przyniósł aż 4 nagrody – dla Leny Wesołowskiej, Emilii Chmielewskiej, Karoliny Wybranowskiej i Bartka Komona.

Przedszkole Miejskie nr 1 zaprezentowało bajkę o Czerwonym Kapturku. Wyróżnienie otrzymała Hanna Misztela, odtwórczyni głównej roli, a także Kajetan Mikicki, który wcielił się w Wilka oraz Lena Malinowska w kreacji Babci. Nagrody indywidualne przyznano także uczniom PM nr 6. Doceniono występ Natalii Chytrej, Szymona Tary i Stepana Olejnika.

Międzyprzedszkolny Przegląd Teatralny organizowany jest przez Książnicę Stargardzką od 2010 r. Głowna nagroda – tytułowa Kryształowa Maska – to trofeum przechodnie. Statuetka jest wykonana w trójwymiarze. Wewnątrz szklanej bryły wyrzeźbiono piękny obraz maski teatralnej. Laureaci otrzymują nagrodę na rok, do czasu następnej edycji wydarzenia. Przedszkole, które trzykrotnie zwycięży w Przeglądzie, otrzyma Kryształową Maskę na własność.

Zdjęcia: Tadeusz Surma