Aktualności: Sprawy urzędowe

Miasto jak z katalogu

28 listopada 2019

W Stargardzie mamy katalogi mebli miejskich i nawierzchni. Dzięki takiemu rozwiązaniu w całym mieście mogą pojawić się pasujące do siebie elementy wyposażenia. To zdecydowana poprawa estetyki oraz ułatwienia podczas prac projektowych. Teraz z katalogami zapoznali się zarządcy stargardzkich wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni, a także deweloperzy.

Podczas spotkania w Urzędzie Miejskim przedstawiono założenia obu dokumentów. Wszystkie elementy – np. ławki, słupki uliczne, chodniki, barierki – powinny być dopasowane do istniejącej zabudowy. Dzięki temu przestrzeń publiczna w mieście jest bardziej spójna i estetyczna. Poszczególne pozycje zostały tak dobrane, by inwestorzy i zarządcy mieli wybór.

– W obu katalogach przygotowaliśmy różne wersje konkretnych elementów. Są propozycje tańsze i nieco droższe. Chodziło o to, by dopasować zakup do konkretnej inwestycji i umożliwić wszystkim zainteresowanym budowanie wspólnej przestrzeni według określonych zasad – mówi zastępca prezydenta Piotr Mync.

Twórcy katalogów podzielili nasze miasto na 7 stref. Każdy obszar wyróżnia się nieco innym rodzajem zabudowy. Proponowane meble miejskie i nawierzchnie zostały dopasowane do konkretnej przestrzeni. – Stylizowane drewniane ławki najlepiej wyglądają na Starym Mieście, a nowoczesne z elementami betonowymi – na terenach osiedli mieszkaniowych. W katalogach są także zestawy uniwersalne, które mogą pojawić się w każdej strefie, jednocześnie nadal zachowując spójność z zabudową i innymi elementami – mówi architekt miejski Małgorzata Ruszkiewicz-Kwapień.

Elementy zawarte w tych zbiorach zostały szczegółowo opisane. Każdy mebel i nawierzchnia ma też wizualizację z wyszczególnieniem materiałów, z których powinien zostać wykonany. Teraz łatwiej będzie zaplanować przestrzeń w mieście albo dostosować nowe elementy do już istniejących. Do tej pory, zwłaszcza w przypadku terenów prywatnych, panowała dowolność w tej kwestii. Dzięki katalogom miejsca publiczne mogą być bardziej uporządkowane, a nowe inwestycje lepiej dopasują się do miejskiego krajobrazu.

Zdjęcia: UM w Stargardzie

Poniżej można znaleźć oba opracowania:

Katalog Mebli Miejskich

Katalog Nawierzchni Miejskich