Aktualności: Działania społeczne

Mieszkanie dla wytchnienia

24 maja 2021

W Stargardzie od wielu lat z powodzeniem działa mieszkalnictwo wspomagane. Dzięki temu pomoc w dobrych warunkach otrzymują m.in. seniorzy i osoby z niepełnosprawnościami. Teraz w mieście pojawi się kolejny taki lokal. Mieszkanie wytchnieniowe wesprze rodziny w codziennej opiece nad bliskimi o szczególnych potrzebach.

Przy ul. M. Konopnickiej 23 wyremontowany zostanie przestronny lokal. Na ponad 100 m2 będą komfortowe pokoje, kuchnia z jadalnią i łazienka. Pojawią się sprzęty niezbędne do codziennego funkcjonowania, ale też rozrywki. Z mieszkania skorzystają zarówno osoby z niepełnosprawnościami, jak i ich bliscy. Będzie można zostawić tam podopiecznego na krótki czas lub na całą dobę – np. w celu załatwienia różnych spraw albo odpoczynku. Inne rozwiązanie to pobyt w takim lokalu wraz z osobą, którą się zajmujemy. Na miejscu wykwalifikowani opiekunowie udzielą wsparcia w codziennym funkcjonowaniu.

Taka możliwość to ważna pomoc dla osób, które każdego dnia poświęcają się dla bliskich o szczególnych potrzebach. Opieka wytchnieniowa daje im szansę na odpoczynek i zajęcie się innymi sprawami. W naszym mieście od ubiegłego roku działa mieszkanie wspomagane dla osób z autyzmem. Podopieczni stargardzkiego oddziału Krajowego Towarzystwa Autyzmu uczą się w nim samodzielności pod czujnym okiem doświadczonych trenerów. W tym czasie ich bliscy mogą odpocząć od codziennej, wymagającej opieki.

Kolejne mieszkanie wytchnieniowe będzie w pełni dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Przy ul. M. Konopnickiej powstaną co najmniej 4 miejsca dla stargardzian o szczególnych potrzebach w ramach projektu „Region Dobrego Wsparcia”. Realizuje go Fundacja „Nauka dla Środowiska”. Miasto pozyskało na ten cel dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego i Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. To uzupełnienie programów, które działają w Stargardzie od lat. W ten sposób wspierane są już osoby z niepełnosprawnościami, ale także wychodzące z bezdomności, opuszczające pieczę zastępczą oraz seniorzy.

Zdjęcie: UM w Stargardzie/archiwum