Aktualności: Kultura

Misterium w Wielki Piątek

10 kwietnia 2020

Tegoroczne Święta Wielkiej Nocy są szczególne. W związku z epidemią koronawirusa nie odbędą się tradycyjne nabożeństwa i inne zaplanowane spotkania. W tym trudnym czasie warto przypomnieć sobie niezwykłe wydarzenie, które odbywało się w naszym mieście cyklicznie w okresie wielkanocnym. W serwisie YouTube można obejrzeć jedną z odsłon Misterium Męki Pańskiej w reżyserii Majki Cierockiej.

Ten wyjątkowy spektakl zarejestrowano w 2014 r. W roli Chrystusa wystąpił Janusz Stolarski. Misterium przedstawia drogę Jezusa od momentu zdrady Judasza aż po śmierć na krzyżu. Wydarzenie odbyło się na ulicach Stargardu. Mieszkańcy stali się jednocześnie widzami i uczestnikami spektaklu. Teraz dzięki nagraniu można – bez wychodzenia z domu – poczuć niezwykłą atmosferę tamtej plenerowej inscenizacji.

Twórczynią niezapomnianych misteriów w naszym mieście była Majka Cierocka. Artystka tworzyła scenariusze i reżyserowała spektakle, występowała także na deskach teatrów muzycznych w Szczecinie i Gdyni. Przez 27 lat pracowała jako instruktorka teatralna w Młodzieżowym Domu Kultury w Stargardzie. Jej niezwykłe projekty wzbudzały duże zainteresowanie mieszkańców, a charyzmatyczna osobowość wzbogacała życie kulturalne miasta. Majka Cierocka zmarła 4.02.2020 r.