Strona głównaWpisyKulturaMistrz wciąż zachwyca

Aktualności: Kultura

Mistrz wciąż zachwyca

18 września 2022

Za nami II edycja Międzynarodowego Festiwalu im. prof. Marka Jasińskiego SONI SPATIUM. Kolejny raz w naszym mieście można było posłuchać utworów wybitnego stargardzianina w najlepszym wykonaniu. Był również czas na refleksję i lepsze poznanie życia oraz twórczości kompozytora.

Tegoroczna odsłona festiwalu rozpoczęła się symbolicznym złożeniem kwiatów na grobie prof. Marka Jasińskiego, który spoczywa na cmentarzu przy ul. T. Kościuszki. Następnie oficjalnie otwarto wystawę plenerową w Parku Chrobrego. Na ekspozytorach przy placu zabaw cały czas można obejrzeć wspomnienie pierwszej edycji wydarzenia, które odbyło się w 2021 r.

– Dzięki temu festiwalowi o dokonaniach prof. Marka Jasińskiego dowiadują się kolejne osoby. Cieszę się, że zaproszenie do naszego miasta przyjęli znakomici artyści z Polski i Europy. Dziękuję wszystkim ludziom i instytucjom zaangażowanym w organizację tak wyjątkowego wydarzenia oraz Fundacji Camerata Stargard na czele z Moniką i Grzegorzem Konopczyńskimi – mówi prezydent Rafał Zając.

Festiwal poświęcony kompozytorowi to przede wszystkim koncerty. Tym razem w trzech odsłonach zaprezentowali się znakomici artyści z Polski i Europy. W kolegiacie wystąpił Lund University Choir ze Szwecji i Zespół Wokalny Luna Plena z Zabrza. Publiczność w Stargardzkim Centrum Kultury oczarował Joachim Mencel Quintet, a muzyczną ucztę w kościele św. Jana zapewnili artyści Orkiestry Camerata, Lund University Choir, Zespołu Wokalnego Luna Plena oraz Chóru Akademickiego im. prof. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Zdjęcia: Paweł Bieg