Aktualności: Kultura

Natalia doceniona we Włoszech

19 października 2021

Młoda artystka ze Stargardu otrzymała prestiżową nagrodę na uroczystości zorganizowanej przez Bibliotekę Civica w Bodio Lomnago. Natalia Leszczyńska zdobyła uznanie jury w konkursie na ex libris. To pierwsza nagroda w kategorii Młody Artysta spoza Włoch. Podopieczna Ryszarda Balonia pokonała wielu zdolnych grafików, w tym również studentów i absolwentów Akademii Sztuk Pięknych z całego świata.

Uroczystość odbyła się we włoskim mieście Varese, gdzie zaprezentowano 177 grafik tworzonych od początku XX wieku według różnych technik – chalkografii, litografii i ksylografii. Podczas wernisażu można było także zobaczyć współczesne dzieła – w tym zwycięski ex libris Natalii Leszczyńskiej.

– Gratuluję Polsce i Stargardowi tak wyjątkowych artystów. Natalia i jej nauczyciel Ryszard to najwyższy poziom tego rzemiosła. Światowe konkursy grafiki i ex librisu oraz uczestnictwo w nich udowodniły, że Stargard jest ośrodkiem wielkich artystów – mówi Marco Franzetti, prezes stowarzyszenia, przedstawiciel Comune di Bodio Lomnago – Provincia di Varese, Włochy.

Oprócz ex librisu Natalii Leszczyńskiej jury doceniło również pracę Marceliny Gębickiej, która w tej samej kategorii otrzymała Wyróżnienie Honorowe.

Zdjęcie: FB MDK/Marco Franzetti