Strona głównaWpisyDziałania społeczneNauczą się samodzielności

Aktualności: Działania społeczne

Nauczą się samodzielności

1 października 2020

Już niedługo pierwsi podopieczni stargardzkiego oddziału Krajowego Towarzystwa Autyzmu przeniosą się do nowego mieszkania. Komfortowy, w pełni wyposażony lokal jest dostosowany do ich szczególnych potrzeb. Dorosłe osoby z autyzmem będą się tam uczyć samodzielności pod okiem wykwalifikowanych opiekunów.

– Takie mieszkanie było bardzo potrzebne w Stargardzie, a jednocześnie stanowiło naprawdę duże wyzwanie. To doskonałe uzupełnienie systemu mieszkalnictwa wspomaganego w naszym mieście. Cieszę się, że kolejne osoby o szczególnych potrzebach będą mogły uczyć się samodzielności w tak dobrych warunkach i pod czujnym okiem doświadczonych trenerów – mówi Ewa Sowa, zastępca prezydenta.

W ramach unijnego programu „Azymut – Samodzielność” wyremontowano jedno z mieszkań w zmodernizowanej kamienicy Stargardzkiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Do dyspozycji nowych mieszkańców i ich opiekunów są trzy pokoje, kuchnia, łazienka oraz pomieszczenie gospodarcze. Mieszkanie jest w pełni wyposażone. Pojawiły się w nim również specjalne oznaczenia, które pomogą odnaleźć się w codzienności osobom z autyzmem.

– Ten projekt tak naprawdę zaczął się dużo wcześniej. Poznaliśmy uczestników, ich rodziny, wiemy, jakie są największe problemy i nad czym trzeba pracować. Przeszliśmy też dodatkowe szkolenia, żeby jeszcze skuteczniej wspierać naszych podopiecznych. Mamy wykwalifikowaną kadrę, która tutaj – w tak komfortowych warunkach – będzie mogła uczyć samodzielności dorosłe osoby z autyzmem – mówi Milena Szczurko, wiceprezes oddziału Krajowego Towarzystwa Autyzmu w Stargardzie.

Takie rozwiązanie to pomoc nie tylko dla podopiecznych KTA, ale również dla ich rodzin. Dzięki temu mają szansę na chwilę odpoczynku od codziennej, wymagającej opieki. Projekt „Azymut-Samodzielność” jest dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach działania 2.8 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.

Kolejne mieszkanie wspomagane to uzupełnienie programów, które od lat z powodzeniem realizowane są w całym Stargardzie. W ten sposób wspierane są już m.in. osoby z niepełnosprawnościami, wychodzące z bezdomności, opuszczające pieczę zastępczą, a także seniorzy.

Zdjęcia: UM w Stargardzie