Aktualności: Sprawy urzędowe

Nowoczesne zbieranie śmieci

6 grudnia 2019

Śmieciarka do selektywnej zbiórki odpadów i elektryczny bus – Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarski Komunalnej inwestuje we flotę spółki. Nowe pojazdy zastępują wysłużone. Pojawiło się też coś zupełnie innowacyjnego. Na ulice wyjechał elektryczny samochód, który nie emituje zanieczyszczeń.

Nowa śmieciarka odbiera odpady z różnych pojemników. Mogą to być tradycyjne śmietniki typu dzwon, ale także pojemniki podziemne i półpodziemne. Pojazd ma urządzenie załadowcze, żurawia i składany lej. Śmieciarka już obsługuje mieszkańców, a dzięki funkcji selektywnej zbiórki sprawdzi się też w przyszłym roku. Sortowanie odpadów będzie wtedy obowiązkowe w całym Stargardzie. Koszt zakupu tego pojazdu to 1 045 000 zł.

Drugi nabytek MPGK to elektryczny bus zasilany bateriami litowo-jonowymi. Do auta konieczny był montaż naściennej ładowarki. Jest ekologiczne – podczas jazdy nie emituje zanieczyszczeń do środowiska. Bus służy w codziennej pracy MPGK. Dzięki charakterystycznej grafice można go łatwo rozpoznać na ulicach miasta. Wartość elektrycznego pojazdu wraz z ładowarką to ponad 275 000 zł. Zakup był możliwy dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Kwota dotacji wyniosła 240 000 zł.

Zdjęcia: MPGK w Stargardzie