Strona głównaWpisyInneNowy skwer – radni zdecydowali

Aktualności: Sprawy urzędowe

Nowy skwer – radni zdecydowali

25 stycznia 2022

W ubiegłym roku na kamienicy przy ul. M. Konopnickiej 15 – budynku, w którym mieszkał – odsłonięto tablicę upamiętniającą śp. ppor. Jana Wojtowicza. Teraz imię westerplatyczka otrzyma pobliski skwer. To teren między ul. M. Konopnickiej a ul. J. Piłsudskiego. Radni Rady Miejskiej w obecności wnuka śp. Jana Wojtowicza i członków bliskiej rodziny uchwałę w tej sprawie przyjęli większością głosów.

– W naszym otoczeniu na co dzień spotykamy ludzi, którzy są prawdziwymi bohaterami. Do dziś westerplatczycy są legendą i wzorem właściwej postawy dla każdego polskiego żołnierza. Jan Wojtowicz po II wojnie światowej zamieszkał tutaj i tu budował swoje życie rodzinne i zawodowe, tworząc jednocześnie Stargard. Skwer jego imienia to z jednej strony oddanie szacunku podporucznikowi, a z drugiej strony miejsce na refleksję dla mieszkańców – mówi prezydent Rafał Zając.

Jan Wojtowicz wziął udział w obronie Westerplatte w składzie wartowni nr 4. Po kapitulacji, na początku września 1939 r., trafił do Stalagu I A. Jego postawa została później doceniona m.in. Srebrnym Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari, Medalem Zwycięstwa i Wolności oraz Odznaką Gryfa Pomorskiego. Zmarł w 1991 r. i został pochowany na cmentarzu przy ul. T. Kościuszki.

Zdjęcie: Paweł Bieg