Aktualności: Edukacja

O drzewa trzeba dbać

27 marca 2019

Wraz z nadejściem wiosny wiele osób rozpoczyna prace porządkowe na terenach zielonych. Mieszkańcy zgłaszają przypadki niewłaściwej przycinki drzew. Wycięcie zbyt dużej ilości gałęzi korony może spowodować zniszczenie rośliny. Warto dowiedzieć się, w jaki sposób prawidłowo dbać o drzewa.

Zasady są jasne – nie wolno usunąć więcej niż 30% gałęzi korony drzewa. Od tej reguły zdarzają się jednak wyjątki. Większej przycinki można dokonać w następujących przypadkach:

– konieczność usunięcia gałęzi obumarłych lub nadłamanych,
– utrzymanie uformowanego kształtu korony,
– poprawa stabilności drzewa – jest to zabieg wykonywany wyłącznie przez profesjonalistów.
Usunięcie powyżej 30% gałęzi uznawane jest za uszkodzenie, natomiast wycinka ponad 50% korony to zniszczenie drzewa. W obu przypadkach trzeba liczyć się z karą finansową. Zabiegi pielęgnacyjne drzew warto powierzyć specjalistom. Dzięki odpowiedniej przycince rośliny będą mogły dalej się rozwijać.

Podczas przycinki gałęzi należy także zwrócić uwagę na ptasie gniazda. Od 1 marca do 15 października nie wolno usuwać gniazd z terenów zielonych – w tym także z drzew. Takie przepisy zawarte są w ustawie o ochronie przyrody.

Na zdjęciu głównym znajdują się prawidłowo pielęgnowane drzewa. Poniżej można zobaczyć przykład nieodpowiedniej przycinki.

Zdjęcia: UM w Stargardzie/archiwum