Aktualności: Działania społeczne

Opiekunowie odetchną

18 marca 2021

Stargard pozyskał ponad 325 000 zł na dwa programy wspierające osoby z niepełnosprawnościami i ich rodziny. To sukces Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, który zdobył najwyższą w województwie kwotę dotacji na ten cel. Co ważniejsze, stargardzianie skorzystają dzięki temu z tzw. opieki wytchnieniowej i pomocy asystentów osobistych. 

Pozyskane pieniądze pozwolą na zapewnienie wsparcia 36 podopiecznym i ich rodzinom. Programy ruszą już w kwietniu i potrwają do końca 2021 r. Opieka wytchnieniowa to szansa na odpoczynek i regenerację dla osób, które na co dzień opiekują się w domach bliskimi z niepełnosprawnościami. Każdy uczestnik zakwalifikowany do programu dostanie maksymalnie z 240 godzin takiego wsparcia.

Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami pomaga przy wykonywaniu codziennych czynności. W ramach programu uczestnicy będą mogli skorzystać z jego usług przez 60 godzin w miesiącu. Taka forma pomocy to również szansa na udział w życiu społecznym. Wsparcie – zarówno opiekę wytchnieniową, jak i pomoc asystenta – otrzymają zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe o różnym stopniu niepełnosprawności. Informacje o tym, jak wziąć udział w programach są dostępne tutaj i tutaj.

Tylko w ubiegłym roku z budżetu Stargardu ponad 17 500 000 zł popłynęło na pomoc społeczną dla mieszkańców potrzebujących wsparcia w codziennym życiu.

Zdjęcie: pexels.com