Aktualności: Działania społeczne

Osoby bezdomne są zabezpieczone

11 października 2019

Zbliża się zima, a to czas szczególnie trudny dla osób bezdomnych. Pomoc oferowana w Stargardzie jest szeroka. Można skorzystać m.in. z noclegowni, ogrzewalni i schronisk. Pracownicy tych placówek wraz z zastępcą prezydenta Ewą Sową na bieżąco monitorują sytuację. Wszystko po to, by odpowiednio wcześnie dotrzeć z pomocą wszędzie tam, gdzie jest ona potrzebna.

– Spotkania przedstawicieli służb wspierających osoby bezdomne to już nasz zwyczaj. Zawsze na początku jesieni omawiamy plan działań na najbliższy sezon zimowy. Wsparcie dla tych ludzi jest bardzo ważne, ale jednocześnie to duże wyzwanie. Biorąc pod uwagę nasze przygotowanie, jestem spokojna, że każdy, kto będzie potrzebował i oczekiwał pomocy, otrzyma ją – mówi Ewa Sowa, zastępca prezydenta.

W spotkaniu wzięli udział funkcjonariusze służb mundurowych, pracownicy pogotowia ratunkowego, Caritas, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Zwłaszcza w okresie jesieni i zimy zachęcają osoby bezdomne do skorzystania ze schronienia czy noclegu. Takie działania są planowane z wyprzedzeniem, dzięki czemu można dotrzeć do większej grupy potrzebujących. Istotne jest także monitorowanie na bieżąco sytuacji osób bezdomnych w naszym mieście – m.in. ich liczby, wieku, stanu zdrowia i miejsca przebywania.

Niskie temperatury, opady deszczu i śniegu to warunki szczególnie trudne dla osób bezdomnych. W Stargardzie mogą skorzystać z schronisk, noclegowni i ogrzewalni. W jadłodajni wydawane są ciepłe posiłki. Bezpośredniej pomocy udziela Straż Miejska, Policja, Straż Ochrony Kolei, a także pracownicy socjalni.

800 170 010 z telefonów stacjonarnych lub 696 03 11 68 z komórkowych – to numery bezpłatnej infolinii na rzecz osób bezdomnych. Można również poinformować bezpośrednio pracowników socjalnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Stargardzie, tel.  91 578 45 83. Infolinia służy osobom bezdomnym, które uzyskają informację o placówkach udzielających wsparcia – noclegowniach i jadłodajniach, a także wszystkim, którzy w okresie zimowym zauważą osobę potrzebującą pomocy.

Zdjęcia: UM w Stargardzie