Aktualności: Sprawy urzędowe

Parkuj i jedź dokąd chcesz

23 stycznia 2023

300 miejsc dla samochodów osobowych, parking dla autokarów turystycznych, wiaty, stojaki i boksy dla rowerów, ładowarka do elektryków, kompresory do pompowania, odkurzacz i punkt na nieczystości dla autobusów i kamperów – to wszystko i znacznie więcej udogodnień czeka na nowym Park&Ride. Na całym terenie jest aż 750 nowych nasadzeń zieleni. Już od wtorku (24.01.) każdy bezpłatnie będzie mógł korzystać z nowoczesnego parkingu przy ul. Barnima. Wszystko idealnie pasuje do wyremontowanej ulicy z chodnikami i ścieżką rowerową.

– Zmieniliśmy wygląd pokaźnego kawałka miasta, który do tej pory pozostawiał sporo do życzenia. Poza tym teren był przecież zupełnie niewykorzystany. Ten parking wybudowaliśmy przede wszystkim z myślą o stargardzianach, którzy przesiadają się do transportu zbiorowego. Obecnie mogą z niego jednak bezpłatnie korzystać wszyscy kierowcy, a my będziemy na bieżąco obserwować jego zapełnienie. Tak duża liczba miejsc postojowych na pewno pozytywnie wpłynie też na jakość parkowania w całej okolicy Park&Ride – mówi prezydent Rafał Zając.

P&R to znacznie więcej niż miejsca postojowe. Do dyspozycji jest toaleta czynna w sezonie jesienno-zimowym codziennie od 7:00 do 17:00. W budynku socjalnym znajduje się też miejsce do wypoczynku i prysznic dla kierowców autokarów. Na jego ścianie umieszczony został również defibrylator AED. W niedalekiej przyszłości w obiekcie będzie też biletomat i automaty z napojami oraz przekąskami. Na rozległym terenie przy ul. Barnima można skorzystać z licznych udogodnień – m.in. odpocząć przy stolikach, uzupełnić powietrze w kołach rowerów, użyć narzędzi do naprawy jednośladów, naładować auta elektryczne i na tablicach dynamicznej informacji pasażerskiej sprawdzić rozkład jazdy autobusów, zarówno miejskich, jak i międzymiastowych. Kierowcy autokarów turystycznych i podróżujący kamperami mogą korzystać z punktu zrzutu nieczystości dla takich pojazdów. Mają do dyspozycji również podłączenie do prądu i wody. Cały teren jest oświetlony i monitorowany aż 40 kamerami.

Park&Ride to rozwiązanie, które sprawdza się w wielu miejscach w Polsce i na świecie. Przede wszystkim chodzi o to, żeby kierowcy zostawiali tam swoje samochody i przesiadali się w inny środek komunikacji – pociąg, autobus, bus. Dlatego nasz P&R jest połączony z dworcem PKP wygodnym chodnikiem, a po zakończeniu inwestycji kolei piesi bez problemu dojdą również do Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego. Postój dla aut przy ul. Barnima to też ułatwienie dla osób, które załatwiają swoje sprawy w centrum. Mogą zaparkować w dobrej lokalizacji i pieszo przejść np. do sklepów i banków, bez konieczności szukania za każdym razem miejsca dla swoich samochodów.

Budowa Park&Ride i przebudowa ul. Barnima trwały 1,5 roku. Koszt całej inwestycji to ponad 20 000 000 zł. Zarządcą parkingu jest Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji.

Zdjęcia: Bogusz Trepka/UM w Stargardzie