Strona głównaWpisyInnePilnują parkowania

Aktualności: Sprawy urzędowe

Pilnują parkowania

21 października 2022

Trawniki, chodniki, przejścia dla pieszych, ścieżki rowerowe, drogi dojazdowe – w Stargardzie wielu kierowców wciąż zostawia swoje auta w nieprzeznaczonych do tego miejscach. Nieraz stwarzają zagrożenie dla przechodniów, rowerzystów, innych pojazdów, ale także utrudniają dotarcie służb ratowniczych do potrzebujących albo zajmują koperty dla osób z niepełnosprawnościami. Straż Miejska i policjanci z drogówki rozpoczęli akcję, która ma uświadamiać kierowców łamiących przepisy. Na początku wystawiane są głównie pouczenia, z czasem będzie jednak coraz więcej mandatów.

Wspólna akcja Policji i Straży Miejskiej to odpowiedź na rosnący problem nieprzemyślanego parkowania, które jest sprzeczne z prawem. Wielu kierowców tłumaczy, że nie widziało znaków zakazu, lub że zostawili swój samochód tylko na chwilę. Tymczasem powoduje to nie tylko utrudnienia w przemieszczaniu się pieszych i rowerzystów, ale prowadzi też do niebezpiecznych sytuacji. Poza tym rozjeżdżane są trawniki, niszczone nasadzenia, a nawet krawężniki w miejscach nieprzystosowanych do parkowania.

Strażnicy Miejscy i policjanci z drogówki przeprowadzili szeroką akcję w całym Stargardzie. Sprawdzali jak wygląda sytuacja w miejscach o największym natężeniu ruchu. Tylko w czasie kilku godzin ujawnili aż kilkadziesiąt samochodów, które parkowały niezgodnie z przepisami. Większość interwencji zakończyła się pouczeniem, ale zdarzyły się także mandaty i punkty karne.

Akcja mająca na celu zachęcenie do właściwego pozostawiania aut będzie powtarzana regularnie. Warto mieć to na uwadze nie tylko ze względu na ryzyko otrzymania kary, ale przede wszystkim przez kwestie bezpieczeństwa i porządku w mieście. Zarówno miejsca, w których parkowanie jest dozwolone, jak i te z zakazami w zdecydowanej przewadze są wyraźnie oznakowane.

Zdjęcia: KPP w Stargardzie