Aktualności: Kultura

Pionierskie świętowanie

8 maja 2023

To wyjątkowy dzień dla wszystkich stargardzian – tych, którzy urodzili się tutaj i tych, którzy przybyli do naszego miasta z różnych zakątków Polski. Już w najbliższy piątek (12.05.) po raz siódmy będziemy razem obchodzić Dzień Pionierów Stargardu. Warto przyjść na Rynek Staromiejski i dołączyć do wspólnego świętowania – każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Będzie historycznie, kulturalnie, literacko i sportowo.

Dzień Pionierów rozpocznie się o 12:00. Sporo propozycji jak zawsze przygotuje Muzeum Archeologiczno-Historyczne. Warto zajrzeć do „Namiotu Wspomnień” i poznać ciekawe historie pionierów Stargardu. Muzealnicy zaprezentują też wyniki badań archeologicznych i oprowadzą wszystkich chętnych po wystawach. Na małych i dużych czeka mnóstwo atrakcji. Będzie doskonale znane z miejskich imprez koło fortuny z zagadkami i nagrodami. Z kolei o 18:30 w Piwnicy Towarzystwa Przyjaciół Stargardu (pod Ratuszem, wejście od strony kolegiaty) rozpocznie się spotkanie z Jolantą Aniszewską, autorką publikacji „Zamęt. Czas powojnia w Stargardzie i okolicznych miejscowościach”.

Na Rynku przez cały dzień będzie się działo. Na scenie wystąpią przedszkolaki, zespół De Facto ze Stargardzkiego Centrum Kultury, wokaliści z Młodzieżowego Domu Kultury, uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej, Big Band Stargard i tancerze z Pracowni Dancehall SCK. Na stoisku Książnicy Stargardzkiej najmłodsi wezmą udział w „Pionierskim abecadle”, czyli warsztatach słowno-literackich. Coś ciekawego szykują także żołnierze, a żeby nie zabrakło sił do wspólnej zabawy, na wszystkich będzie czekał gorący stargardzki żurek. Warto też uważnie rozglądać się w poszukiwaniu kurierów, którzy zajmą się kolportażem gazety „Wieści z Wieści”.

Dzień Pionierów Stargardu będzie można również świętować na sportowo. Ośrodek Sportu i Rekreacji zaprasza do udziału w 7. Biegu Forsycji. Zawodnicy wystartują w piątek (12.05.) o 17:00 z Rynku Staromiejskiego i pokonają 5 km. Jest też coś dla dzieci do 13 lat – Bieg Małej Forsycji, który rozpocznie się o 16:30. Wszyscy uczestnicy otrzymają gadżety i pamiątkowe medale. Szczegóły sportowej imprezy są tutaj. Do środy (10.05.) trwają zapisy online – wystarczy kliknąć tutaj.