Aktualności: Turystyka

Po Stargardzie na rowerze

7 stycznia 2021

Sieć ścieżek dla cyklistów zwiększy się o kolejne 2 km. Nowe trasy pojawią się wzdłuż ul. Barnima, ul. Spokojnej, ul. Nasiennej i ul. Armii Krajowej. Na inwestycje o łącznej wartości ponad 12 300 000 zł Stargard pozyskał 9 600 000 zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Drogi mają być gotowe do grudnia 2023 roku.

– To kolejne uzupełnienie istniejących już tras dla cyklistów. Cały czas pracujemy nad tym, aby system ścieżek rowerowych powiązywać układem wewnętrznym. Dzięki dobrej współpracy z marszałkiem Olgierdem Geblewiczem w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego już niedługo będziemy mogli jeszcze bezpieczniej i wygodniej poruszać się po Stargardzie na rowerze – mówi prezydent Rafał Zając.

Nowe trasy dla cyklistów powstaną wzdłuż ul. Barnima, ul. Nasiennej i ul. Spokojnej – każda o długości ok. 600 m oraz przy ul. Armii Krajowej – prawie 400 m długości. Dzięki temu będzie można komfortowo dojechać rowerem m.in. do dworca PKP, a także w kierunku Giżynka i na następne kilometry w parku przemysłowym. Kolejna ścieżka ułatwi cyklistom poruszanie się również na os. Pyrzyckim, gdzie w 2020 r. oddaliśmy do użytku nowy ciąg pieszo-rowerowy na przedłużeniu ul. Powstańców Warszawy.

W tej chwili trwa budowa ścieżki wzdłuż ul. Spokojnej. Na odcinku od ronda Żołnierzy Wyklętych do ronda Pionierów Stargardu pojawi się komfortowa nawierzchnia bitumiczna i odpowiednie oświetlenie. Przebudowane zostaną chodniki, a pasażerowie MPK zyskają drugą zatokę dla autobusów. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, ta inwestycja najprawdopodobniej zakończy się w połowie 2021 r.

W granicach Stargardu jest już ponad 28 km dróg dla rowerów. Dodanie do nich ścieżek innych zarządców daje blisko 40 km tras dla jednośladów. Oprócz nowych inwestycji umożliwiamy też przejazd rowerzystom na wybudowanych już drogach. Tam, gdzie szerokość jezdni jest zbyt mała, staramy się wyznaczać pasy rowerowe na ulicach –  ul. J. Piłsudskiego i Bogusława IV. W niektórych miejscach dopuszczamy też przejazd po chodniku – jest tak chociażby w ciągu ul. S. Wyszyńskiego i ul. Wojska Polskiego.

Zdjęcie: UM w Stargardzie