Aktualności: Sprawy urzędowe

Podsumowujemy zimę

15 marca 2022

Choć do początku kalendarzowej wiosny zostało jeszcze kilka dni, Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej podsumowało już większość zimowych działań. Od listopada 2021 r. solarko-piaskarki i zamiatarki wyjechały na ulice Stargardu 20 razy. Pracownicy MPGK odśnieżali też ręcznie i usuwali lód z chodników w całym mieście.

Ostatnia zima była łagodniejsza niż ta na przełomie 2020 i 2021 r. Mimo tego na ulice i chodniki wysypano 290 ton soli oraz ok. 15 to soli z piaskiem. Usuwano zarówno śnieg, lód, jak i błoto pośniegowe. Także alejki i ścieżki w parkach i na terenach zielonych były oczyszczane i posypywane piaskiem. To zadanie z powodzeniem realizowali podopieczni stargardzkiego koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Dla porównania – w sezonie 2020/2021 MPGK zużyło 380 ton soli, a zimę wcześniej (2019/2020) – w ogóle nie trzeba było posypywać ulic.

W Stargardzie do dyspozycji służb są solarko-piaskarki z możliwością nałożenia pługów, a także zamiatarki z opcją zamontowania szczotek. W miesiącach zimowych dyspozytorzy MPGK przez całą dobę monitorują pogodę. W przypadku nagłych opadów jak najszybciej wysyłają ekipę odśnieżającą. Warto wiedzieć, że w naszym mieście ulice przypisane są do trzech kategorii utrzymania – w zależności od ich znaczenia w układzie komunikacyjnym. To właśnie przynależność do konkretnej kategorii decyduje o kolejności odśnieżania. Cały sprzęt MPGK zostaje w gotowości jeszcze do końca marca.

Zdjęcie: Paweł Bieg