Aktualności: Działania społeczne

Pomagają w pięknej kamienicy

10 czerwca 2022

Secesyjny budynek przy ul. B. Limanowskiego 24 odzyskał dawny blask. W obiekcie siedzibę ma Polski Czerwony Krzyż. Na czterech piętrach prowadzona jest działalność, z której korzystają stargardzianie potrzebujący wsparcia. To m.in. znajdujący się w parterze Dom Dziennego Pobytu dla Osób Starszych.

– Bardzo się cieszę, że nasi mieszkańcy dostają pomoc w coraz lepszych warunkach. Po remoncie elewacji tej wyjątkowej kamienicy znacząco poprawiła się estetyka okolicy. Od wielu lat wpieramy różnorodną działalność PCK. W związku z tym, że w Stargardzie troszczymy się o zabytki, od samego początku byliśmy przekonani, że warto dofinansować ten projekt. Tylko w ostatnich pięciu latach z budżetu Stargardu popłynęło na takie działania 5 000 000 zł – mówi Ewa Sowa, zastępca prezydenta.

Urokliwa kamienica przy ul. B. Limanowskiego przechodziła metamorfozę od kilku lat. W ramach prac wymieniono okna w piwnicach i na dwóch piętrach. Obiekt został odpowiednio zaizolowany, a ściany uszczelnione i docieplone. Całość zwieńczyła naprawa i odtworzenie elementów ozdobnych na elewacji i jej malowanie. W budynku już 5 lat temu zamontowano windę ułatwiającą przemieszczanie się między poziomami. Urządzenie pozwala też osobom o ograniczonej sprawności dostać się na pomysłowo zagospodarowane podwórze, które jest miejscem integracji.

W kamienicy na zlecenie miasta PCK prowadzi Środowiskowy Dom Samopomocy Typu AC. To pomoc dla dorosłych osób przewlekle chorych psychicznie. Usamodzielniają się tam, aktywizują życiowo, społecznie i zawodowo. Na parterze seniorzy ze Stargardu mają z kolei zapewniona opiekę w ciągu dnia. Uczęszczają na różne zajęcia, wspólnie gotują, ćwiczą i poszerzają wiedzę o zdrowiu.

Miasto przekazało ponad 200 000 zł na przywrócenie blasku elewacji budynku przy ul. B. Limanowskiego. Poza tym tylko w ostatnich latach Stargard wyremontował Basteję, mury obronne przy ul. Strażniczej, Bramę Portową z fragmentem muru obronnego i Bramę Wałową. Zrewitalizowano również kamienicę przy ul. Bolesława Chrobrego, w której działa Stargardzkie Centrum Nauki FILARY. Blask odzyskały także obiekty sakralne – kolegiata, kościół św. Jana, cerkiew prawosławna i kościół Ducha Świętego. Niedługo ruszy też remont murów obronnych przy ul. Klasztornej.

Zdjęcia: UM w Stargardzie/Paweł Bieg