Aktualności: Sprawy urzędowe

Pomnik Żołnierzy Wyklętych

29 marca 2022

Klub Radnych Prawo i Sprawiedliwość zaproponował Radzie Miejskiej utworzenie w Stargardzie miejsca upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych. Uchwała w tej sprawie została przyjęta większością głosów. Pomnik stanie w Parku Batorego – niedaleko ronda Żołnierzy Wyklętych.

To inicjatywa Stowarzyszenia Polski Klub Patriotyczny. Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały w tej sprawie: „Szereg osób i środowisk zabiegało o to, aby uhonorować niezłomną postawę żołnierzy konspiracji niepodległościowej w walce o wolną i niepodległą Polskę podczas II Wojny Światowej i po wojnie trwającą do 1963 roku”. Stworzenie miejsca upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych w przestrzeni publicznej ma być jednym ze sposobów oddania sprawiedliwości tym, którzy byli prześladowani, aresztowani, torturowani oraz ginęli za wolny kraj. Nazwa „Żołnierze Wyklęci” nieformalnie funkcjonuje od 1945 r. W 2011 r. Sejm RP ustanowił Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, obchodzony 1 marca.

Pomnik w Parku Batorego powstanie pod warunkiem zdobycia pieniędzy na zagospodarowanie i utrzymanie obiektu oraz jego otoczenia. Środki mają pochodzić z Instytutu Pamięci Narodowej, a także z funduszy środowisk patriotycznych.

Grafika: edukacja.ipn.gov.pl