Aktualności: Sprawy urzędowe

Porozmawiali o drogach

18 listopada 2022

Trwają przygotowania do kilku dużych inwestycji drogowych. Przed nami przebudowa ulicy w Giżynku, budowa ul. Spółdzielczej i kolejnego fragmentu obwodnicy północnej miasta. Prezydent Rafał Zając, jego współpracownicy i projektant spotkali się z mieszkańcami zainteresowanymi tymi planami. Stargardzianie dostali odpowiedzi na zadawane pytania. Przekazali też swoje sugestie dotyczące dostosowania dokumentacji do ich potrzeb.

– Cenię takie spotkania, bo uczestniczą w nich mieszkańcy, którzy są żywo zainteresowani swoją okolicą. Konsultacje robimy przede wszystkim po to, żeby pokazać stargardzianom jak w szczegółach będzie wyglądała dana inwestycja, ale także uwzględnić ich pomysły. Wsłuchujemy się w te głosy i zawsze, kiedy jest to możliwe, są one brane pod uwagę i nanoszone na ostateczny projekt. – mówi prezydent Rafał Zając.

W Giżynku projektowana jest nowa jezdnia, bezpieczny chodnik, nowoczesne oświetlenie i system odwodnienia. Chodzi o odcinek od skrzyżowania z ul. Spokojną, wzdłuż zabudowy mieszkalnej. Inwestycja znacząco poprawi jakość przemieszczania się pieszych i kierowców. W tej chwili po obu stronach drogi pobocza są nieutwardzone, a światło dają latarnie starego typu. W czasie konsultacji mieszkańcy dopytywali m.in. o przebieg nowego chodnika i miejsca parkingowe. Dostali też deklarację, że na jezdni zostaną zamontowane progi zwalniające.

Wygodniej i bezpieczniej będzie można poruszać się ul. Spółdzielczą. Nieutwardzoną jezdnię zastąpi droga z prawdziwego zdarzenia. Komfort zyskają też piesi, korzystający teraz z gruntowego pobocza. Całość połączy się już z istniejącym odcinkiem ulicy. Do tego projektu było niewiele pytań. Te, które się pojawiły, dotyczyły przebudowy linii energetycznej, niebędącej jednak własnością miasta, i montażu progów zwalniających. Ustalono, że póki co nie ma konieczności, by tam były. Po realizacji inwestycji planowane są obserwacje ruchu i reagowanie w razie potrzeby.

Mieszkańcy i przedsiębiorcy poznali też plany dotyczące budowy kolejnej części obwodnicy północnej – od ul. H. Wieniawskiego do wiaduktu na ul. Składowej. Ten odcinek razem z będącym na ukończeniu fragmentem obwodnicy od ul. E. Orzeszkowej do ul. Składowej zdecydowanie usprawnią ruch w całym Stargardzie. Jego duża część zostanie przeniesiona poza centrum. Na pewno podniesie się też bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów i kierowców. Na konsultacjach rozmawiano m.in. o lokalizacjach zjazdów na tereny firm oraz terminach rozpoczęcia i zakończenia inwestycji. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to ten etap może zostać zrobiony do końca 2025 r.

Zdjęcia: UM w Stargardzie